NASA zastavila práce na lunárním modulu SpaceX. Nejdřív se má vyřešit žaloba firmy Jeffa Bezose

Americká kosmická agentura NASA pozastavila práce na lunárním modulu se společností SpaceX Elona Muska. Učinila tak kvůli žalobě konkurenční firmy Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose, která se týká rozhodnutí vesmírné agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliardy dolarů (62,6 miliardy korun) výhradně se SpaceX, informovala agentura Reuters.

Vizualizace přistání lodě SpaceX u budoucí stanice
Zdroj: SpaceX

Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala minulý pátek, napadá nestrannost NASA. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc.

NASA si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybrala SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám. Soudce stanovil soudní slyšení na 14. října.

Nejdřív soud, pak výzkum

Vesmírná agentura ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pozastavuje práce na lunárním modulu do 1. listopadu. „Výměnou za toto dočasné přerušení práce všechny strany souhlasily s urychleným projednáním soudního sporu, které skončí 1. listopadu,“ uvedla agentura. „Představitelé NASA nadále spolupracují s ministerstvem spravedlnosti na přezkoumání podrobností případu a těší se na včasné vyřešení této záležitosti.“

Americký vládní kontrolní úřad GAO se minulý měsíc postavil na stranu NASA ve věci rozhodnutí agentury vybrat si jediného poskytovatele lunárního přistávacího modulu, přičemž protest firmy Blue Origin odmítl. NASA měla podle GAO naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze, nebo žádného“. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.