Lidé po prodělaném covidu mají vyšší riziko úzkosti, deprese i neurologických poruch

Během šesti měsíců následujících po nemoci covid-19 je výrazně pravděpodobnější diagnóza neuropsychiatrických stavů, jako jsou úzkost, deprese, a také krvácení do mozku, naznačují nové výzkumy. Vědci ale zatím neví, jestli jde o přímý důsledek covidu.

Analýzou zdravotních záznamů více než 230 tisíc přeživších s covidem-19 vědci zjistili, že jedna třetina pacientů ve věku od 10 let prodělala během šesti měsíců po nakažení virem SARS-CoV-2 nějaký druh psychiatrického nebo neurologického onemocnění. Asi 13 procent pacientů přitom mělo tyto diagnózy poprvé. Studie Oxfordské univerzity, která to popsala, vyšla v odborném časopise Lancet v úterý.

Třináct hodnocených neuropsychiatrických onemocnění se pohybovalo od běžnějších duševních chorob, jako jsou úzkost a deprese, až po závažnější neurologické stavy, jako je demence a ischemická cévní mozková příhoda. Nejčastější neuropsychiatrická onemocnění u uzdravených pacientů byla ta mírnější – u 17,4 procenta se objevila úzkostná porucha a u 13,7 procenta porucha nálady. Naproti tomu 2,1 procenta prodělalo ischemickou cévní mozkovou příhodu a 0,7 procenta demenci.

Mozkové potíže byly také pravděpodobnější při vážnějším průběhu nemoci. Z pacientů, kteří museli být přijati na jednotku intenzivní péče, se u 7 procent vyskytla ischemická cévní mozková příhoda a u 1,7 procenta demence.

O polovinu větší riziko než u chřipky

Výzkumníci porovnali tyto výsledky se zdravotními záznamy lidí, u nichž byla diagnostikována chřipka nebo jiná onemocnění dýchacích cest. Chtěli tak zjistit, jestli je množství neuropsychiatrických onemocnění u pacientů s covidem výjimečné. Po zjištění faktorů, jako je pohlaví, věk, rasa a již existující onemocnění, tým zjistil, že v porovnání s pacienty s chřipkou bylo u pacientů s covidem o 44 procent pravděpodobnější, že se během šesti měsíců od jejich prvotní diagnózy objeví duševní nebo neurologické onemocnění.

Ve srovnání s pacienty s jinými onemocněními dýchacích cest byla pravděpodobnost o 16 procent vyšší. Poruchy spojené s užíváním návykových látek a nespavostí byly také častější u přeživších po covidu než u těchto dvou dalších skupin.

Uznání souvislosti mezi covidem-19 a neuropsychiatrickými stavy je důležité a „zdravotnické služby musí být připraveny na zvýšenou poptávku, kterou tato data ukazují,“ uvedl podle odborného webu STAT News psychiatr a spoluautor studie Max Taquet z Oxfordské univerzity.

Může za to přímo virus?

Studie neříká, že tyto poruchy způsobuje přímo virus, pouze ukazuje spojitost mezi SARS-CoV-2 a těmito stavy v období po něm. U některých pacientů nebyly jejich neuropsychiatrické stavy nové a došlo k návratu těch předchozích nebo stávajících onemocnění. Je dokonce možné, že kauzalita plyne opačným směrem – některé výzkumy naznačují, že poruchy jako demence vystavují lidi vyššímu riziku onemocnění covidem.

Vědci současně upozorňují, že emocionální daň z prožití nemoci je velká a je tedy logické, že u některých pacientů se objeví stavy úzkosti nebo deprese. Protože se covid nejvíc šíří v rodinách, je také možné, že nemocným těžce onemocněl nebo dokonce zemřel někdo blízký – i to se na duševním zdraví lidí mohlo nějak projevit; a to ani nemluvě o stresu z celé pandemické situace.

Zda přímo virus způsobující covid-19 přidává k těmto mozkovým poruchám nějakou konkrétní biologickou příčinu, budou vědci muset dále zkoumat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 14 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...