Dítě narozené ženě po očkování proti covidu má také protilátky

Vědci dosud neznali odpověď na otázku, zda se může imunita získaná očkováním proti covidu-19 přenést z matky na jejího potomka. První známý případ, kdy očkovaná žena porodila dítě, u kterého byly zjištěny protilátky, popsali američtí pediatři.

Lékaři Paul Gilbert a Chad Rudnick řekli, že žena, která pracuje na Floridě jako zdravotnice, dostala první dávku vakcíny Moderna letos v lednu, v 36. týdnu těhotenství. O tři týdny později porodila zdravou holčičku.

Výzkumníci analyzovali krev z pupeční šňůry dítěte a zjistili, že v ní byly v době porodu nalezeny protilátky proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19. Co to znamená pro dítě? „Existuje u něj možnost ochrany a snížení rizika nákazy virem SARS-CoV-2 díky očkování jeho matky,“ tvrdí lékaři.

„Pokud víme, bylo to první dítě na světě, které se narodilo s protilátkami po očkování na covid,“ řekl Paul Gilbert stanici ABC.

Podobný efekt přechodu protilátek je známý také u jiných vakcín, které se podávají během těhotenství. Očekávalo se to tedy i u té covidové.

Co se ví – a co ne

Autoři ve studii přiznávají, že spousta otázek je zatím nezodpovězených a že je tedy zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda jsou kojenci těmito protilátkami opravdu před virem chráněni.

„Je to jeden případ. Další studie musí určit, jak dlouho tato ochrana potrvá. Musí určit, na jaké úrovni ochrany nebo kolik protilátek musí mít dítě v oběhu, aby mu poskytly ochranu,“ řekl Rudnick stanici ABC. 

Lékaři tento pozoruhodný objev, který naznačuje, kudy se může boj proti covidu-19 ubírat dále, zveřejnili v odborném časopise. Článek však zatím neprošel recenzním řízením. Studie je ale natolik jednoznačná a metodologicky jednoduchá, že byla přijata k vydání v renonomovaném žurnálu, uvedl britský deník The Guardian.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 20 mminutami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 50 mminutami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
před 22 hhodinami

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
před 22 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...