Při nákaze britskou variantou covidu se více kašle, méně častá je ztráta čichu

Příznaky u lidí nakažených covidem-19 se podle britského průzkumu liší podle toho, zda pacienty zasáhla britská varianta nebo původní covid. Ti s britskou variantou mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Ztráta chuti a čichu je u nich naopak méně častá, píše agentura Reuters.

„Ztráta chuti a ztráta čichu byly výrazně méně časté u lidí pozitivních s (britskou) variantou,“ uvádí ve své středeční zprávě Britský statistický úřad (ONS). „Jiné příznaky byly běžnější u (britské) varianty, nejčastější byl kašel, bolest v krku, únava, myalgie (bolest svalů) a horečka,“ uvádí ONS. Dušnost, bolest hlavy a obtíže se zažíváním jsou stejně časté u obou variant.

Procento výskytu různých symptomů u původního covidu a britské varianty
Zdroj: ONS

Tyto rozdíly nejsou velké, pohybují se vždy maximálně v několika procentech, statisticky jsou ale podle zprávy ONS významné.

Průzkum bral v potaz pacienty pozitivně testované na covid-19 v Británii v období od 15. listopadu 2020 do 16. ledna 2021. Studie infekcí ONS patří podle Reuters k hlavním nástrojům pro odhad komunitního šíření koronaviru.

Takzvaná britská varianta B.1.1.7, která se poprvé objevila na jihovýchodě Anglie v prosinci loňského roku, je výrazně nakažlivější – odhaduje se, že o 30 až 70 procent. Podle britské vlády je navíc také možná o 30 procent smrtonosnější než původní kmen, vědci ale toto tvrzení zatím spíše odmítají a odvolávají se na nedostatečný rozsah zkoumaných dat.

Naopak se již ukázalo, že všechny v Evropě schválené vakcíny by proti této variantě měly být podobně účinné jako proti původnímu „divokému“ viru.