Většina mikroplastů v Severním ledovém oceánu pochází z oblečení, tvrdí vědci

Oblast kolem Arktidy je zaplavena mikroplastovými vlákny. Ta s největší pravděpodobností pochází z umělohmotného oblečení, které lidé perou v Evropě a Severní Americe. Studii publikoval časopis Nature Communications.

Plasty v současnosti představují velký environmentální problém. Jejich mikročástice totiž pronikají do těl zvířat i lidí a zamořují také odlehlé ostrovy či oceány. Výjimkou nejsou ani polární oblasti.

Právě na mikroplasty ve vodách kolem severního pólu se nyní zaměřili vědci. V novém výzkumu analyzovali celkem 97 vzorků, které posbírali pod hladinou různých míst v této oblasti.

Ukázalo se, že v průměru se v Severním ledovém oceánu nachází přibližně 40 částic mikroplastů na metr krychlový vody. Z více než devadesáti procent se jednalo o vlákna, která většinou byla polyesterová. 

„Dominance polyesteru byla patrná. To potvrzuje všudypřítomné šíření syntetických vláken ve vodách Severního ledového oceánu,“ shrnuli autoři.

Oblečení jako příčina

Vědci se domnívají, že polyesterová vlákna se do východní části Severního ledového oceánu dostávají z Atlantiku. Jejich původcem jsou podle nich zřejmě oděvy, při jejich praní se z domácností totiž do odpadních vod dostávají polyesterová a jiná syntetická vlákna. Také je možné, že část těchto mikroplastů přivál do oblasti vítr z jihu, připouštějí vědci.

Do Severního ledového oceánu přitom proudí mnohem více vody právě z Atlantiku než z Pacifiku. V místech nedaleko Atlantiku byla podle autorů výzkumu koncentrace mikroplastů nejvyšší. Tato vlákna byla navíc mimo jiné také delší. 

„Polyesterovými vlákny jsme v podstatě vytvořili mrak ve světových oceánech,“ podotkl hlavní autor studie Peter Ross z kanadské Ocean Wise Conservation Association. „Kamkoliv se podíváme, najdeme mikroplasty… jsou všude,“ řekl také. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
3. 4. 2025

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
3. 4. 2025
Načítání...