Oblečení z umělých vláken se při praní „vyluhuje“. Mikroplasty pak míří do řek a moří

2 minuty
Mikroplasty ničí moře a ohrožují i lidi
Zdroj: Horizont ČT24

Mnoho lidí již bere třídění odpadu či nakupování bez plastů jako samozřejmost, ne každý si ale uvědomuje, že přírodní prostředí ovlivňuje také levné oblečení. Prudký rozmach umělých vláken znamená množství mikroodpadu, který běžné čističky odpadních vod nedokážou zachytit.

Problematikou mikroplastů se zabývá třeba mořská bioložka Imogen Napperová z univerzity v Plymouthu, která dočasně vyměnila svou laboratoř za prádelnu. Přímo v ní zkoumá devastující účinky levné módy na život v řekách a mořích.

Svetry z polyesteru, akrylu nebo polyesterové bavlny pere na odlišné teploty a používá při tom různé kombinace prášků a aviváží. Odpadní vodu z pračky svádí hadicí spolu s potenciálními uvolněnými vlákny do skleněné nádoby a pak všechno přefiltruje. Část mikrovláken je vidět pouhým okem, většina je ale tak malá, že projde z pračky síty dál do čističek odpadních vod. Některá se nezastaví ani tam.

„V průměru je to na 700 tisíc umělých vláken z jedné vyprané várky. To si znásobte svou ulicí, městem, zemí a tím, kolikrát za týden perete,“ vyzývá vědkyně Napperová.

I ty nejmenší části mají potenciál způsobit škodu

Nečistoty přímo v moři u jihozápadního pobřeží Anglie loví pomocí speciální sítě další mořský biolog z téže univerzity, Richard Thompson. Právě on jako první v roce 2004 slovo mikroplast použil.

„Už víme, že velké kusy plastů zvířatům ubližují. Spolknou je nebo se do nich zapletou. Co se týče mikroplastů, nejmenších částí, tak z laboratorních studií víme, že i ony mají potenciál způsobit škody,“ upozornil Richard Thompson.

Potravním řetězcem se dostávají zpět k člověku – třeba v rybách, které jíme. A nejen tak. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z loňského roku jsou mikroplasty v životním prostředí všudypřítomné, kromě jídla i v pitné vodě, balené i kohoutkové. Podle Světové zdravotní organizace je však zdravotní riziko, které mikroplasty v pitné vodě představují, nízké. Zároveň jsou však experti přesvědčeni, že je potřeba dalších rozsáhlých výzkumů.

Studie potvrdily výskyt mikroplastů také ve vzduchu nebo písku. Loni je dva vědecké týmy nezávisle na sobě našly dokonce v i arktickém ledu a ve sněhu na Špicberkách – spolu se stopami gumy z pneumatik, laků a barev.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 14 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...