NASA vyfotila obří lavinu na Marsu, uvolnil ji tající led

Přístroje na létající observatoři Mars Reconnaissance Orbiter zachytily lavinu, která se na jaře zřítila z pětisetmetrového svahu na Marsu. Lavina je na snímku dokonale vidět – pořídil ji přístroj High-Resolution Imaging Science Experiment neboli Hi-RISE. Tato událost se odehrála 29. května 2019, tedy v době marsovského jara.

Lavina se uvolnila v oblasti severního pólu planety. V době jara se zde podobně jako na severní polokouli Země zvyšují teploty a taje led – to destabilizuje rozsáhlé plochy v kopcovitých oblastech a důsledkem bývají laviny prachu vzniklé poté, co se led uvolní. Kromě samotné laviny jsou na fotografii perfektně vidět i geologické vrstvy v této oblasti.

Náctiletý pozorovatel Marsu

Mars Reconnaissance Orbiter známý také pod zkratkou MRO je sonda určená k průzkumu čtvrté planety Sluneční soustavy z její oběžné dráhy. Funguje už 15 let, k Marsu byla totiž vypuštěna 12. srpna 2005.

Mars Reconnaissance Orbiter
Zdroj: NASA

Sonda je vybavena osmi specializovanými přístroji, které jí umožňují sledovat Mars z nejrůznějších úhlů. Může díky tomu planetu studovat, co se týká gravitace, nebo také hledat vodu v nejrůznějších skupenstvích.

Přístroj Hi-RISE je barevná kamera pracující ve viditelné oblasti světelného spektra s vysokým rozlišením dosahujícím 30 až 60 centimetrů na pixel. Váží 65 kilogramů a stála 40 milionů dolarů. Její hlavní reflexní zrcadlo má průměr 0,5 metru, jedná se o největší zrcadlo umístěné zatím na misi do hlubokého vesmíru. Jeho velikost umožňuje pořizovat snímky objektů, které jsou přes 30 centimetrů velké.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
včera v 06:00

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
1. 4. 2025

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
1. 4. 2025

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025
Načítání...