YouTube by mohl být účinným nástrojem pro ochranu vlků, uvádí studie

Nový výzkum amerických vědců tvrdí, že YouTube by mohl pomoct motivovat lidi k ochraně vlků. Uživatelé internetu, kteří sledují o těchto šelmách pozitivní videa, totiž podle něj začnou být vůči těmto šelmám tolerantnější.  Výsledky studie otiskl časopis Human Dimensions of Wildlife.

Experti z North Carolina State University si kladli otázku, zda by internetová platforma sloužící ke sdílení videí mohla být účinným nástrojem povzbuzujícím k ochraně vlků. Dané šelmy si pro svůj výzkum přitom zvolili proto, že názory lidí na ně se mnohdy liší.

Studie probíhala tak, že její autoři pustili 273 dobrovolníkům playlist pěti snímků zobrazujících vlky buď v pozitivním, negativním nebo neutrálním světle. Pomocí jednoduchých otázek, které účastníkům položili před a po studii, pak určili, jak jejich názor na tyto šelmy videa změnila.

Jedním ze zjištění přitom bylo, že řada z dobrovolníků vnímalo zvířata kladně už před zhlédnutím playlistu na YouTube. Pozitivně laděná videa pak tento jejich pohled ještě zesílila.

Větší ochota podniknout kroky na záchranu šelem

„Jednou ze skvělých věcí na těchto výsledcích je, že pozitivně laděné snímky se ukázaly být účinné při změně pohledu lidí,“ uvedl podle serveru Independent jeden z účastníků experimentu profesor Nils Peterson. 

Dodal, že dobrovolníci pak vůči vlkům vykazovali nejenom větší toleranci, ale byli i ochotnější pro jejich ochranu podniknout nějakou akci – a to bez ohledu na jejich politickou orientaci či věk.

„Naše studie ukázala, že tento materiál má skutečně potenciál ovlivňovat lidi,“ poznamenal hlavní autor studie Will Casola, který také působí na North Carolina State University.

V případech, kdy výzkumníci ukázali účastníkům negativní videa, naopak to jejich pohled na vlky zhoršilo. Tato změna však nebyla tak výrazná jako v případě zhlédnutí pozitivně laděných materiálů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 11 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 13 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
13. 7. 2025

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
13. 7. 2025

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025
Načítání...