Pršet zatím většinou nebude a víkendové srážky sucho neporazí

Květen z roku 2019, který byl chladnější a bohatší na srážky, se letos neopakuje. Počasí ve střední Evropě ovlivňují oblasti vyššího tlaku vzduchu, a když už se v Česku objeví déšť, nenaprší zpravidla tolik, kolik by bylo potřeba. V minulém týdnu sice spadlo v průměru skoro 30 milimetrů srážek, ale nelze říct, že to bylo 30 litrů vody na každý čtvereční metr našeho území. V plošném rozložení srážek byly obrovské rozdíly. Někde napršel až trojnásobek týdenního průměru a na řadě míst spadlo tolik potřebné vláhy jenom zanedbatelné množství.

Na pár místech se vlhkost půdy sice zvýšila, na většině území však pokračuje pokles půdní vlhkosti. Půdní sucho se vyskytuje především v severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě a bude se dál prohlubovat.

Koryty řek protéká míň než polovina obvyklého množství vody
Zdroj: Pavel Karas

Voda chybí i v korytech našich řek. Průtoky jsou při porovnání s dlouhodobým květnovým průměrem podstatně nižší. Nejčastěji se pohybují mezi 25 a 45 procenty obvyklého množství. Hladiny řek jsou nízko a na řadě míst pokračují pozvolné poklesy. Přibývá tak oblastí, kde hladina řek už klesla pod úroveň pro vyhlášení hydrologického sucha.

Množství atmosférického ozonu nad střední Evropou zůstává extrémně podprůměrné
Zdroj: Pavel Karas

Ve dnech s minimem oblačnosti na obloze délka slunečního svitu překračuje 15 hodin. Dny se prodlužují a další prodlužování dnů bude pokračovat až do 20. června, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a začne astronomické léto.

Celkové množství atmosférického ozónu je v těchto dnech extrémně podprůměrné a hodnota UV indexu je vysoká. Na sluneční paprsky může kůže především v poledních hodinách reagovat přibližně po půl hodině a člověk se může na poledním slunci spálit velice rychle.

Aktivita klíšťat roste
Zdroj: Pavel Karas

Dalším nebezpečím, které bychom v těchto dnech neměli podcenit, jsou stále aktivnější klíšťata. Právě při suchých a teplých dnech jejich aktivita výrazně roste a dostává se až na osmý stupeň. Při cestách do přírody už je nutností použít repelent, vyvarovat se vstupů do vysoké trávy a křovin a na konci dne prohlédnout celé tělo.

Po deštivější sobotě se vrátí slunečné počasí
Zdroj: Pavel Karas

Tolik potřebné vláhy se v Česku dočkáme až na konci týdne, kdy přejde přes naše území frontální systém. Při přeháňkách naprší až 10 litrů vody na čtvereční metr a při bouřkách to bude až dvojnásobek. Srážkový deficit je ale obrovský, a navíc se v následujícím týdnu vrátí slunečné a teplé počasí s teplotami, které vystoupí až na letních 25 °C.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 7 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 10 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 11 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...