Pršet zatím většinou nebude a víkendové srážky sucho neporazí

Květen z roku 2019, který byl chladnější a bohatší na srážky, se letos neopakuje. Počasí ve střední Evropě ovlivňují oblasti vyššího tlaku vzduchu, a když už se v Česku objeví déšť, nenaprší zpravidla tolik, kolik by bylo potřeba. V minulém týdnu sice spadlo v průměru skoro 30 milimetrů srážek, ale nelze říct, že to bylo 30 litrů vody na každý čtvereční metr našeho území. V plošném rozložení srážek byly obrovské rozdíly. Někde napršel až trojnásobek týdenního průměru a na řadě míst spadlo tolik potřebné vláhy jenom zanedbatelné množství.

Na pár místech se vlhkost půdy sice zvýšila, na většině území však pokračuje pokles půdní vlhkosti. Půdní sucho se vyskytuje především v severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě a bude se dál prohlubovat.

Koryty řek protéká míň než polovina obvyklého množství vody
Zdroj: Pavel Karas

Voda chybí i v korytech našich řek. Průtoky jsou při porovnání s dlouhodobým květnovým průměrem podstatně nižší. Nejčastěji se pohybují mezi 25 a 45 procenty obvyklého množství. Hladiny řek jsou nízko a na řadě míst pokračují pozvolné poklesy. Přibývá tak oblastí, kde hladina řek už klesla pod úroveň pro vyhlášení hydrologického sucha.

Množství atmosférického ozonu nad střední Evropou zůstává extrémně podprůměrné
Zdroj: Pavel Karas

Ve dnech s minimem oblačnosti na obloze délka slunečního svitu překračuje 15 hodin. Dny se prodlužují a další prodlužování dnů bude pokračovat až do 20. června, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a začne astronomické léto.

Celkové množství atmosférického ozónu je v těchto dnech extrémně podprůměrné a hodnota UV indexu je vysoká. Na sluneční paprsky může kůže především v poledních hodinách reagovat přibližně po půl hodině a člověk se může na poledním slunci spálit velice rychle.

Aktivita klíšťat roste
Zdroj: Pavel Karas

Dalším nebezpečím, které bychom v těchto dnech neměli podcenit, jsou stále aktivnější klíšťata. Právě při suchých a teplých dnech jejich aktivita výrazně roste a dostává se až na osmý stupeň. Při cestách do přírody už je nutností použít repelent, vyvarovat se vstupů do vysoké trávy a křovin a na konci dne prohlédnout celé tělo.

Po deštivější sobotě se vrátí slunečné počasí
Zdroj: Pavel Karas

Tolik potřebné vláhy se v Česku dočkáme až na konci týdne, kdy přejde přes naše území frontální systém. Při přeháňkách naprší až 10 litrů vody na čtvereční metr a při bouřkách to bude až dvojnásobek. Srážkový deficit je ale obrovský, a navíc se v následujícím týdnu vrátí slunečné a teplé počasí s teplotami, které vystoupí až na letních 25 °C.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35
Načítání...