Východní Pacifik se ochlazuje – přichází La Niña. A nese silnější hurikány

Meteorologové předpovídají příchod jevu La Niña. Plně by měl dorazit na podzim; bude ho doprovázet chladnější voda a také silnější a častější hurikány.

Změny teploty v oceánech jsou vzhledem ke značné tepelné setrvačnosti podstatně pomalejší a taky menší než výkyvy teplot v atmosféře. Přesto se vyplatí je sledovat, neboť můžou mít značný dopad právě na vývoj počasí. A to nejen v místě, kde k ochlazování nebo oteplování vody dochází, ale i v oblastech značně vzdálených – v atmosféře totiž „vše souvisí se vším“.

Někdy se jedná o výkyvy teploty vody relativně pravidelné, což je příklad známého El Niña. Souvisí se změnami teploty vody ve střední a východní části tropického Pacifiku. Tyto změny se následně projevují i změnami chování atmosféry, které označujeme jako jižní oscilace (Southern Oscillation). A celý složitý komplex atmosféricko-oceánských vazeb pak termínem ENSO. ENSO může být buď v kladné (teplé), záporné (studené), nebo neutrální fázi. Teplá fáze se označuje jako El Niño (španělsky chlapeček), studená fáze jako La Niña (španělsky holčička).

Určitá fáze jevu ENSO má různý vliv na počasí a cirkulaci, a to nejen v tropických oblastech. Narušení průměrných podmínek teploty vody zpravidla nastává během pozdního léta až podzimu, může trvat do následujícího léta, někdy dokonce až dva roky. Rozdíly teploty vody během teplé a studené fáze můžou činit až 4 °C oproti dlouhodobému průměru. Dochází k nim vlivem změn pasátů (převážně východních větrů jižní a severní polokoule), které iniciují nebo ukončí danou fázi.

Odchylka teploty vody na povrchu oceánu během fáze La Niña v lednu 2011:

ENSO 2011
Zdroj: Severe Weather

Odchylka teploty vody na povrchu oceánu během fáze El Niño v listopadu 2015:

ENSO 2015
Zdroj: Severe Weather

Velice výraznou teplou fázi, tedy El Niño, jsme zažili na přelomu let 2015/2016. Od té doby se situace blížila normálu a teď se začíná měnit. Teplota vody ve východní polovině tropického Pacifiku klesá, a to nejen na povrchu, ale i v hloubce, což je silným indikátorem počínajícího nástupu fáze La Niña. A podle dlouhodobých prognóz by se během podzimu měla už studená fáze La Niña plně vyvinout.

Předpověď odchylky teploty povrchové vrstvy vody na období říjen až prosinec 2020 ukazuje výrazně chladnější vodu v tropickém Pacifiku – odpovídající fázi La Niña:

Předpověď odchylky teploty povrchové vrstvy vody
Zdroj: NMME

A jak se to projeví na dění v atmosféře? V oblasti západního Pacifiku lze čekat vlhčí počasí, což znamená častější a intenzivnější deště od severovýchodní Austrálie přes Indonésii až po Filipíny, naopak Ekvádor a Kolumbie se musí připravit na častější sucha a nižší teploty. Chladnější než obvykle by měla být následující zima v Japonsku a na západě Kanady. A například v jihovýchodní Africe by tamní léto mělo být chladné a vlhké.

Obvyklé dopady jevu La Niña od prosince do února (nahoře) a od června do srpna (dole):

Obvyklé dopady jevu La Niña (dry - sucho, wet - vlhko, cool - chladno, warm - teplo)
Zdroj: Severe Weather

Velice zajímavá vazba je mezi La Niñou a hurikány v Atlantiku, kde panují vhodnější podmínky pro jejich vývoj. Souvisí to jednak s teplejší vodou v Atlantiku, jednak se zmenšením takzvaného střihu větru, který je naopak nepřítelem vývoje hurikánů.

Jinými slovy hurikány v Karibiku i v USA budou letos zřejmě častější a poněkud silnější než obvykle. S tím počítá i poslední předpověď hurikánové sezony, podle které by ta letošní měla být aktivnější. Lze očekávat, že zejména podzim přinese několik silných hurikánů. Místo jejich vzniku ani dráhu, kudy se budou ubírat, v této chvíli není možné předvídat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 14 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...