Ztráta čichu a chuti může být známkou nákazy koronavirem, naznačují výzkumy

Matka nakažená koronavirem necítila plnou plenku svého dítěte. Kuchaři, kteří obvykle poznají každé koření v jídle, necítí kari nebo česnek a všechno jídlo jim chutná mdle. Jiní uvádějí, že necítí příjemnou vůni šamponu nebo páchnoucí kočičí záchodek. Anosmie, tedy ztráta čichu, a ageuzie, čili ztráta chuti, se objevily jako zvláštní, ale výmluvný příznak nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, napsal zpravodajský server The New York Times.

V pátek Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK) s odvoláním na zprávy kolegů po celém světě vyzvala dospělé, kteří ztratili čich, aby se na sedm dní izolovali, i když nemají žádné další symptomy. Publikované údaje jsou zatím omezené, nicméně znepokojily lékaře dost na to, aby vydali varování.

„Opravdu bychom chtěli upozornit veřejnost, že jde o známku nákazy a každý, u koho se objeví ztráta čichu, by se měl sám izolovat,“ napsala v e-mailu profesorka Claire Hopkinsová, předsedkyně Britské rinologické společnosti, která spadá pod ENT UK. „Tento krok může přispět ke zpomalení přenosu nákazy a zachránit životy,“ dodala.

Společně s předsedou ENT UK Nirmalem Kumarem vydali společné prohlášení, v němž vyzývají zdravotníky, aby používali ochranné prostředky, pokud budou léčit pacienty, kteří ztratili čich. Varovali také před prováděním zbytných endoskopických vyšetření nosních dutin, protože virus se množí v nose a hrdle a tento druh vyšetření může vyvolat kašel nebo kýchnutí, které lékaře mohou vystavit vysokému množství viru.

Dva britští otorinolaryngologové, kteří se nakazili koronavirem, jsou v kritickém stavu, uvedla Hopkinsová. Zprávy z čínského Wu-chanu, kde se koronavirus na přelomu roku objevil, také uváděly značné počty obětí v řadách ušních, nosních a krčních specialistů, stejně jako očních lékařů, dodala.

Britští lékaři se odvolávají na zprávy z dalších zemí, podle nichž značný počet pacientů nakažených koronavirem trpí anosmií. V Jižní Koreji, kde probíhá rozsáhlé testování populace, hlásilo 30 procent z 2000 pozitivně testovaných právě ztrátu čichu jako hlavní symptom. Průběh jejich nákazy byl mírný.

Americké svědectví

Americká akademie ušních, nosních a krčních lékařů v neděli zveřejnila na svých stránkách informaci, podle níž stoupá počet neověřených informací, že ztráta nebo zhoršení čichu a ztráta chuti jsou zásadními symptomy spojenými s nákazou koronavirem. Vyskytly se přitom u pozitivně testovaných pacientů, kteří neměli žádné jiné příznaky.

Tyto symptomy, pokud nejsou spojené s alergií nebo sinusitidou, tedy zánětem vedlejších dutin dýchacích cest, by měly lékaře varovat, aby provedl test pacienta na virus – a dotyčné osoby by měly zvážit, zda se samy raději neizolovat.

V nejpostiženějších oblastech Itálie lékaři uvádějí, že došli k závěru, že ztráta čichu a chuti je známkou toho, že osoba, která se jinak jeví zdravá, je ve skutečnosti přenašečem viru a může ho šířit na ostatní.

„Skoro každý z hospitalizovaných má stejný příběh,“ řekl doktor Marco Metra, vedoucí oddělení kardiologie v hlavní nemocnici v Brescii, kde má 700 z 1200 hospitalizovaných koronavirus.

„Zeptáte se na manžela nebo manželku. A oni říkají: ,Moje žena jenom ztratila chuť a čich, ale jinak je jí dobře.' Takže je pravděpodobně nakažená a šíří to dál, i když sama má velmi mírný průběh,“ dodal Metra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...