Meteorolog Žák: Zima končí, sníh stále chybí. V minulosti u nás sněžilo i v květnu

Na konci týdne, 29. února, skončí meteorologická zima, která se zapíše do archivu jako jedna z nejteplejších a mimořádně chudých na sníh – hlavně mimo horské oblasti. V nížinách ležel sníh jen pár dnů a sněhová pokrývka vesměs nepřesahovala pět centimetrů. Velmi málo sněhu ale napadlo také ve středních a vyšších polohách. A sněžení, které nás čeká ve čtvrtek večer a v noci na pátek, situaci příliš nezachrání, protože v nížinách pokrývka během dne roztaje.

Nedostatek sněhu mimo hory trápí hlavně děti, které si tak musejí najít náhradní zábavu, než je třeba sáňkování nebo stavění sněhuláka. Starosti ale přidělává vodohospodářům a všem, kteří jsou závislí na vodě ze studny. Stav podzemních vod totiž zůstává podnormální a pokud nedorazí vlhké jaro, hrozí nedostatek spodní vody už brzy během teplé poloviny roku.

Na sníh mimořádně chudá zima vyvolává otázky, jestli si to počasí „nevynahradí“ na jaře. Příklad z nedávné minulosti (zima 2013/2014) to nepotvrzuje, po velmi teplé zimě téměř bez sněhu přišlo i nadprůměrně teplé jaro.

Sníh v březnu?

Obvykle březen sníh ještě občas přinese, hlavně na hory. V nížinách už lidé obvykle čekají jaro. Ne vždy ale dorazí. V roce 2013 se po 10. březnu vrátila naplno zima a vydržela až do začátku dubna. Čtyřtýdenní období od 11. března do 7. dubna bylo tehdy nechladnějším za sto let, i v nížinách ještě na přelomu března a dubna napadla pořádná porce sněhu – třeba v Ostravě 27 centimetrů, ve Velkých Karlovicích 33 centimetrů.

Sníh v dubnu 2013
Zdroj: ČHMU

Tehdejší březen přinesl ještě jednu zajímavost u našich východních sousedů – blizard, tedy kombinaci hustého sněžení a vichřice, který zasáhl i nížiny jižního a východního Slovenska. Tvořily se až dvoumetrové závěje a na pomoc uvízlým autům vyrazila i těžká technika.

Sněhové kalamity přichází i v dubnu

Sněžení v první polovině jara není v Česku nic neobvyklého. Březnové, a zejména dubnové kalamity v minulosti nejednou prověřily schopnosti pracovníků údržby silnic na konci zimy. Dokonce i celoroční rekord množství nového sněhu je právě z dubna. Například 16. dubna 1916 na Lysé hoře napadlo 108 centimetrů nového sněhu. Z novější doby zmiňme duben 1980, kdy i v Říčanech nedaleko Prahy spadlo 35 centimetrů, a to až 23. dubna.

Nejvyšší úhrny nového sněhu za 24 hodin
Zdroj: ČHMÚ

Dubnová extrémní sněžení obvykle souvisejí s tlakovými nížemi, které do Česka postupují z východního směru – kolem nich se k nám ve výšce dostává teplý a hodně vlhký vzduch ze Středomoří, zatímco při zemi proudí studený vzduch od severu až severovýchodu. I přes enormní množství sněhu, které v dubnu může napadnout, jde mimo hory spíš o ojedinělé případy. V nížinách se dubnový sníh objevuje průměrně jednou za pět až osm let.

Zatímco v dubnu nejsou sněhové kalamity až tak výjimečné, květnové sněžení, při kterém sníh zůstane ležet i v nížinách, už je záležitostí mimořádnou. Pamětníci prvomájových pochodů si určitě vybaví pár případů, kdy bylo nutné do průvodu vyrazit s čepicí a mezi mávátky se snášely sněhové vločky. Rekordmanem je ale už starší epizoda z května 1953. Na severovýchodní a střední Moravě a ve Slezsku tehdy napadlo 10 až 30 centimetrů sněhu a třeba v Novém Jičíně dokonce 45 centmetrů.

Sněhová pokrývka v květnu 1953
Zdroj: ČHMU

Co nás čeká letos?

A co nás čeká letos? Dosavadní modely zatím pro první dny jara s déletrvajícím vpádem studeného vzduchu doprovázeným vydatnějším sněžením v nížinách nepočítají. Sněžit tak bude většinou na horách, jen občas od středních až vyšších poloh (400 až 600 metrů).

Taky dlouhodobý výhled ČHMÚ z minulého víkendu předpokládá pokračování teplejšího počasí minimálně do druhé poloviny března. A rovněž sezonní modely, které jsou k dispozici, výrazně preferují teplotně nadprůměrné jaro. Krátké vpády studeného vzduchu se ale v následujících měsících vyloučit nedají, naopak, pro středoevropské jaro jsou spíše typické. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 5 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 7 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 9 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 13 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...