Čína hledá příčiny záhadného zápalu plic, nakazilo se jím už 44 osob

Čínské zdravotnické úřady se stále snaží zjistit, co způsobilo epidemii virového zápalu plic, kterým se ve městě Wu-chan nakazilo už 44 osob. Začátkem týdne bylo nakažených 27. Zatímco počet případů narůstá, na sociálních sítích kolují spekulace, že se mohl vrátit SARS z let 2002–2003.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována; sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarevič. Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic – a mnoho z nich je běžnějších než SARS.

Podle zdravotnických zdrojů z Wu-chanu je 11 nakažených v kritickém stavu, ostatní jsou stabilizovaní. Všichni jsou v izolaci a lékaři sledují dalších 121 osob, s nimiž byli v těsném kontaktu.

Vrací se SARS?

Nepotvrzené informace kolující po internetu tvrdí, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v roce 2002 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj více než 700 lidí v několika zemích a oblastech.

Singapurské ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že začne kontrolovat teplotu cestujících z letadel přilétajících z Wu-chanu. Je to jedno z opatření, která byla společně s přísnou karanténou přijata v letech 2002–2003 ve snaze dostat epidemii SARS pod kontrolu.

Co je SARS?

SARS je virové onemocnění dýchacích cest způsobené koronavirem SARS-CoV. Jeho výskyt byl poprvé hlášen 16. listopadu 2002 z čínské provincie Kuang-tung. Během několika dalších měsíců se tato nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí.

V polovině roku 2003 se podařilo pomocí koordinovaných mezinárodních akcí zavést efektivní protiepidemická opatření. Ta šíření infekce zastavila, poslední případy byly z Číny hlášeny roku 2004. V České republice zatím případy nakažení touto nemocí nebyly nikdy potvrzené.

Koronavirus SARS
Zdroj: Wikimedia Commons

Nebezpečných je více virů z rodiny koronavirů: Například roku 2012 byl objeven jeden nazvaný MERS-CoV, který způsobuje zápal plic provázený selháním ledvin; WHO se obává, že tato nemoc má potenciál rozvinout se v epidemii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 4 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 23 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
včera v 14:47

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
včera v 13:00
Načítání...