Firma z Kunovic vyrobila část dalekohledu pro NASA. Bude zkoumat erupce supernov

Firma 5M z Kunovic na Uherskohradišťsku vyvinula uhlíkový kompozitový tubus na rentgenový teleskop, který je součástí raketového experimentu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Teleskop už má za sebou první krátký suborbitální let ve vesmíru zhruba 200 kilometrů nad zemským povrchem, odkud se vrátil volným pádem do vln Tichého oceánu zcela v pořádku.

Tubus pro teleskop vyrobený v Kunovicích
Zdroj: 5M

Teleskop je schopen zachytit vyšší rentgenové záření než současné kosmické dalekohledy a díky tomu bude schopný objevit těžší prvky než železo, které vznikají při erupcích supernov.

„Firma 5M vyvinula na tento teleskop jedinečný uhlíkový kompozitový tubus o extrémní tuhosti a rozměrové stabilitě v širokém intervalu teplot se zachováním velmi nízké hmotnosti,“ uvedla zástupkyně společnosti Jana Kašpar Jelínková.

Odzkoušený systém teleskopu by měl v budoucnu analyzovat rentgenové objekty ve vesmíru zcela novým způsobem. Na jeho vývoji se podílely české firmy Rigaku Innovative Technologies Europe a VZLU Technologies s americkou Pensylvánskou univerzitou, teleskop je součástí raketového experimentu NASA.

Přístroj nepoškodila ani mořská voda 

Tento měsíc dalekohled čeští vědci na Pensylvánské univerzitě z rakety demontovali. Zařízení odborníci následně otestovali ve vakuovém rentgenovém tunelu. „Je obdivuhodné, že vše fungovalo jako před startem do vesmíru, nedošlo k žádnému poškození, přestože se při návratu plášť rakety protavil a do elektroniky rakety natekla slaná oceánská voda,“ uvedla Kašpar Jelínková.

Rentgenový dalekohled s tubusem jsou nyní zpět v České republice, kde se dále testují. „Výsledky raketového experimentu umožní českým vědcům a firmám užší vědeckou i komerční spolupráci s mezinárodními kosmickými agenturami NASA, ESA (Evropská kosmická agentura) a JAXA (Japonská kosmická agentura),“ doplnila Kašpar Jelínková.