Na ruském kosmodromu Vostočnyj se krade ve velkém, stěžuje si Putin

Ruský prezident Vladimir Putin si na pondělním zasedání vlády postěžoval, že se ještě stále nepodařilo nastolit pořádek na stavbě nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Na místě se podle něj rozkrádají obrovské peníze, ačkoliv justice už stačila některé pachatele poslat za mříže. Informují o tom ruská média.

„Už stokrát se řeklo, abyste pracovali transparentně. Dává se na to více peněz, je to prakticky celostátní projekt! Oni ale kradou stovky milionů, stovky milionů!“ rozhořčil se šéf státu. „Už začalo několik desítek trestních případů, soudy i vynesly rozsudky, posílají lidi do vězení. Ale i tak se pořádek nepodařilo nastolit,“ konstatoval.

Deník Vedomosti napsal, že Putin neupřesnil, v jaké měně byly rozkradené „stamiliony“.

Vostočnyj použil šéf státu jako odstrašující příklad v souvislosti s chystanými nákupy techniky a zařízení pro klíčové „národní projekty“ za šest bilionů rublů (2,2 bilionu korun).

Korupci ve státních projektech dlouhodobě kritizuje opozice a její rozbujelost připisuje autoritářskému způsobu vládnutí Putinova režimu. Z dat Transparency Interantional, která se korupci dlouhodobě věnuje, vyplývá, že její míra ve většině případů stoupá s mírou autoritativnosti režimů.

Problematický Vostočnyj

Vesmírné centrum Vostočnyj, z něhož poprvé odstartovala raketa v dubnu 2016, je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože je na území středoasijského Kazachstánu. Vostočnyj se nachází v Amurské oblasti a ani po téměř třech letech od prvního startu zdaleka není hotov.

Plocha kosmodromu by měla činit po dokončení 1035 kilometrů čtverečních. V areálu bude přes čtyři sta budov a zařízení, kromě jiného tři odpalovací rampy (dvě pro rakety Sojuz a jedna pro těžké rakety Angara), letiště, závody na výrobu paliva, 97 kilometrů silnic a téměř 100 kilometrů železničních tratí.

Stavba začala v roce 2012. Generální prokuratura mezitím odhalila 17 tisíc případů porušení zákona a otevřela 140 trestních případů. Celková škoda se odhaduje na deset miliard rublů (3,6 miliardy korun), vypočítal list Kommersant. Investice se původně odhadovala na 180 miliard rublů, později na 250 miliard. Podle anonymních zdrojů se ale již utratilo o 120 miliard rublů více, poznamenal deník Vedomosti s tím, že z kosmodromu zatím vzlétly čtyři rakety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 2 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 4 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 6 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 6 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 8 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 9 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
včera v 10:00

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...