Evropský grant pro českou vědu. Mikrobiolog Komenda bude zkoumat, jak vylepšit fotosyntézu

Vědec Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR získal od Evropské výzkumné rady (ERC) grant 2,5 milionu eur (přibližně 64,6 milionu korun) na výzkum fotosyntézy. Na projektu PhotoRedesign bude spolupracovat s vědci z Německa a Velké Británie. Cílem výzkumu je zlepšit schopnost rostlin pohlcovat energii slunečního záření.

Výzkum fotosyntézy, ilustrační foto
Zdroj: AV ČR

Josef Komenda se zaměřuje na skládání fotosyntetických komplexů proteinů s pigmenty, které hrají důležitou roli ve využití sluneční energie. Na pracovišti v Třeboni pracuje se sinicemi, které při zkoumání fotosyntézy využívá jako modelový organismus.

„Získání grantu dokládá vysokou úroveň naší dosavadní vědecké činnosti, která se orientuje především na základní výzkum fotosyntézy,“ uvedl oceněný mikrobiolog. Grant podle něj významně přispěje k dalšímu rozvoji třeboňského pracoviště. „Díky úzké spolupráci s laboratořemi v Německu a Velké Británii pomůže začlenit do naší práce nové směry výzkumu, jako je syntetická biologie,“ dodal.

Fotosyntéza je proces přeměny energie slunečního záření v rostlinách, který je důležitý pro vývoj kyslíku a tvorbu biomasy. Rostliny, řasy a sinice však dokážou absorbovat pouze část této energie a během fotosyntézy u nich dochází k energetickým ztrátám.

Vědci se proto snaží nalézt způsob, jak tento proces zefektivnit a ochránit fotosyntetický aparát rostlin před světelným poškozením. Mohla by se tak zlepšit produkce jídla a energie, ale také pohlcování oxidu uhličitého na Zemi.

Na projektu PhotoRedesign bude Komenda spolupracovat s Dariem Leisterem z univerzity v Mnichově, který se zaměřuje na regulaci fotosyntézy u rostlin, a profesorem biochemie na Sheffieldské univerzitě Neilem Hunterem, specialistou na bakterie provádějící zvláštní druh fotosyntézy bez vzniku kyslíku.

„Tito vědci, kteří patří mezi špičky fotosyntetického výzkumu na světě, získali každý pro své pracoviště v rámci šestiletého grantu ERC Synergy 2 500 000 eur,“ uvedla Akademie věd ČR.