Na Korsice se našla legendární „liščí kočka“

I v moderní době je možné objevit zcela neznámé zvíře. Dokládá to úspěch korsických biologů, kteří na tomto ostrově poprvé v dějinách našli tvora, který byl doposud známý jen z lidových zkazek – slavnou „liščí kočku“. Pravděpodobně není příbuzná evropských koček.

Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o šelmě, která se podobá velké kočce zbarvené jako liška, s huňatým ocasem a dlouhými špičáky. Dlouho byly pokládány jen za mýtus – dokud se v odlehlé části ostrova nepodařilo několik těchto „liščích koček“ odchytit. A zdá se, že se jedná o dosud neznámý druh kočky, píše zpravodajský server CNN.

Odborníci francouzského národního úřadu pro lov a přírodu zatím našli 16 těchto zlatě pruhovaných šelem, které jsou o něco větší než domácí kočky. Loví v noci a podle pořízených fotografií a záznamů se nezdá, že by je všechna ta pozornost nějak těšila.

Kočka, která přešla moře

Biologové předpokládají, že tato kočka patří k dosud neznámému druhu, který mohl před tisíci roky pocházet z Afriky nebo Blízkého východu.

„Při posouzení jejich DNA jsme zjistili, že se liší od kočky evropské divoké (Felis silvestris silvestris). Je příbuzná s africkou divokou kočkou plavou (Felis silvestris lybica), ale její přesnou identitu ještě musíme stanovit,“ řekl hlavní představitel úřadu Pierre Benedetti.

Vědci hodlají v odchytu a studiu koček pokračovat. Zvířatům budou nasazovat sledovací zařízení a budou usilovat o jejich ochranu a uznání coby nového druhu divoké kočky.