Trump veřejně kritizuje misi na Měsíc, kterou sám prosazoval

Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil o plánovaném návratu amerických astronautů na Měsíc, který ještě nedávno sám prosazoval. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by se podle Trumpa měl zaměřit na „daleko vyšší“ cíle, jako je mise na Mars.

„Za všechny peníze, které utrácíme, by NASA NEMĚL mluvit o cestě na Měsíc – tam jsme byli před 50 lety,“ napsal na Twitteru Trump. Vesmírný úřad by se podle prezidenta měl zaměřit na něco jiného: „Měli by se soustředit na mnohem větší věci, které děláme, včetně Marsu (Měsíc je jeho součástí), obranu a vědu!“

Viceprezident Mike Pence přitom v březnu Trumpovým jménem vyzval NASA, aby do pěti let dostal Američany zpět na Měsíc. Úřad měl za tímto účelem nasadit „veškeré dostupné prostředky“.

NASA měl dříve v plánu opakovat přistání na povrchu Měsíce, od něhož v červenci uplyne 50 let, do roku 2028. Druhý muž USA však nařídil „zdvojnásobit úsilí“ o brzké vyslání lidské posádky na oběžnici Země, kde Američané nebyli od roku 1972.

Měsíc je podle NASA jen mezistanice

Šéf NASA Jim Bridenstine interpretoval Trumpovo páteční vyjádření jako potvrzení plánu „využít Měsíc k vyslání lidí na Mars“. 

Prezident předloni vydal nařízení k přípravě pilotované mise na Měsíc, kde by podle jeho představ měla vzniknout základna pro lety do vzdálenějších oblastí vesmíru.

Podle Bridenstineova letošního vyjádření by měly obnovené mise na Měsíc dopravit inovativní technologie, které umožní prozkoumat více míst na povrchu, než bylo dosud představitelné, a dovolí astronautům zůstat tam delší dobu.