Austrálie zachraňuje své rostliny před klimatickou změnou. Semena chce posílat na Špicberky

Změny klimatu ohrožují nejen města a zvířata, ale také rostliny. A to i ty, které člověk využívá jako zdroj potravy. V Austrálii se v posledních letech znovu těší oblibě potraviny nasbírané přímo v buši, mnohých ale rychle ubývá. Přírodovědci se teď proto snaží semena původních australských druhů zachránit.

Video Záchrana rostlin v Austrálii
video

Záchrana rostlin v Austrálii

Semena australských akácií se používají například jako přísada do koláčů. Aboridžinka Raylene Brownová je ve své kavárně používá už dvacet let. Kdysi základní potravina původních obyvatel Austrálie se stala v současnosti oblíbenou díky tomu, že podle vědců snižuje glykemický index. A navíc má příjemnou chuť – trochu po kakau a trochu po kávě.

O původní druhy mají velký zájem také botanici. Ti v pověření vlády Severního teritoria začali jejich semena shromažďovat. Podle vlády mají tyto rostliny význam nejen kulturní, ale také ekonomický.

Vzorky už 750 druhů skladují zmrazené v Alice Springs. Dál se ale nedostaly, Austrálie přitom jako mnoho zemí světa využívá známé Globální úložiště semen na Špicberkách. To má zajistit bezpečné přežití na stovky let, i bez techniky současné civilizace. Biolog Steve Hughes tam ale vozí jiný biologický materiál.

Rostliny, které nikoho nezajímaly

 K zájmu o původní australské plodiny ho přivedly až nedávno dotazy stážisty: „Co se děje s rostlinami, které jsou důležité pro Aboridžince? Kdo se o ně stará? Kde jsou rostliny, s nimiž máme duchovní spojení? Kde jsou naše potraviny z buše? Jaká genová banka je skladuje? Prozkoumali jsme to – a nikdo se o ně nestará.“

Zajištění genofondu domorodých australských rostlin se tak stalo Hughesovým osobním projektem. I akáciová semena jednou možná přiveze na Špicberky. „Bylo to opomenutí, ale snad ještě není pozdě,“ uvedl vědec.