773 milionů ukradených hesel. Znají hackeři i vaše přihlašovací údaje k e-mailu?

V polovině ledna se na internetu objevil soubor, který obsahoval hesla k 773 milionům e-mailů. V balíku dat sice převažovala hesla ze starých krádeží, ale 140 milionů údajů je nových.

Na webu TroyHunt, který provozuje stejnojmenný australský expert na počítačovou bezpečnost, se 17. ledna objevila informace o masivním úniku hesel k e-mailovým účtům. Soubor obsahoval 772 904 991 adres, nacházel se na oblíbeném síťovém úložišti MEGA na Novém Zélandu. Data z něj během několika dní zmizela, ale během té doby si je mohl stáhnout neznámý počet uživatelů.

3 minuty
Události: Uniklé přihlašovací údaje
Zdroj: ČT24

Jedná se o vůbec největší jednotlivý únik unikátních e-mailových adres s heslem. Nejde ale o žádné nové krádeže, jedná se jen o souhrn několika minulých velkých krádeží, které dal neznámý hacker dohromady. Tedy o kompilaci „různých jednotlivých úniků z tisíců odlišných zdrojů“, uvedl Hunt.

Například v roce 2008 získali hackeři osobní údaje z 360 milionů účtů na sociální síti MySpace, o osm let později prolomili 164 milionů účtů na síti LinkedIn.

Podle odborníků, na něž se odvolává The Guardian, se v souboru, který bezpečnostní odborník nazval Collection #1, nachází i 140 milionů osobních údajů, které dosud v žádném předchozím úniku nefigurovaly.

Patří vaše heslo mezi ta ukradená?

Existuje několik služeb, které umí zjistit, jestli byly daná e-mailová adresa nebo heslo zveřejněné. Právě Hunter provozuje bezpečný web, kde si každý může prověřit, jestli zrovna jeho účet patřil k těm napadeným: https://haveibeenpwned.com/. Podobně funguje také projekt https://ghostproject.fr/

Jak mít bezpečné heslo?

Na webu https://howsecureismypassword.net/ se dá otestovat, jak dlouho trvá proražení různých hesel. Obecně platí, že čím kratší heslo, tím snadnější je ho prolomit. Například heslo „pes“ se dá prolomit za 400 nanosekund, heslo„pespresoves“ už hackerům zabere 1 den, ale pokud byste zvolili heslo „pespresoves113“, byli byste v bezpečí – lámáním by totiž hackeři strávili 5 tisíc let.

Obecně tedy platí, že heslo by mělo být dlouhé a složité. Experti ale také doporučují, aby lidé používali na každou službu unikátní heslo – jinak hrozí, že pomocí jediného hesla hacker může ovládnout celou internetovou osobnost.

Další rada expertů zní: používejte dvoufaktorové ověřování. Mnoho poskytovatelů internetových služeb dnes umožňuje lepší kontrolu účtu, které se říká dvoufaktorové ověření. Podstata této služby spočívá v tom, že totožnost uživatele je ověřena dvěma nezávislými způsoby. Většina služeb na internetu používá nejjednodušší jednofázové ověření – tedy pomocí uživatelského jména a s ním spojeného hesla.

Dvoufázové ověření chce něco navíc – ať už vložení nějaké karty, nebo nejčastěji potvrzení přijetí SMS zprávy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 6 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 9 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 9 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 12 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 14 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...