BIS chce ve svých řadách jen elitu. Stážisté musí umět analyzovat hackerský i teroristický útok

2 minuty
Z 243 zájemců získalo stáž jen 9
Zdroj: ČT24

Bezpečnostní informační služba (BIS) se do svých řad snaží přilákat ty největší odborníky. Využívá k tomu inzeráty, účastní se veletrhů či umožňuje pracovní stáže studentům vysokých škol. V současnosti se nejvíce soustředí na studenty v oboru bezpečnosti a strategie. Z 243 zájemců o stáž jich ale uspělo jen devět.

„Výběr byl poměrně náročný. Nemohli jsme udělat kompletní bezpečnostní prověrku, ale studenty jsme si prověřili a oni museli prokázat svoje dovednosti a znalosti,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Devět stážistů starých přibližně 22 let tak dostalo možnost být v přímém kontaktu s realitou a prací důstojníků tajné služby. Jedná se o studenty, kteří se zaměřují na bezpečnost a strategii v oblasti terorismu, kybernetických útoků a práva.

Aby stáž získali, museli studenti zpracovat analýzu útoků počítačových hackerů v roce 2014, jejichž cílem byly vládní instituce ve 45 zemích. „Šli po strategických plánech. Kdy oni studují, na jaké ta IP adresa, kterou oni chtějí napadnout, kliká, které navštěvuje. Na základě toho se posílají odkazy, přílohy, které vypadají důvěryhodně pro činnost toho subjektu, který se je snaží napadnout,“ vysvětlila účastnice stáže.

Dalším tématem byl terorismus, radikalizace a útoky tzv. osamělých vlků v Evropě. „Důležité je najít někoho, kdo lidi radikalizuje. Od toho vrchního článku hledáme ty spodní. Vždy tam je někdo, kdo rekrutuje někoho jiného. Hodně je to na nějakém rodinném principu,“ komentoval postup při plnění tohoto úkolu další účastník stáže.

K utajeným zdrojům se studenti nedostali

Na zpracování analýz měli studenti pět dní. Pracovali jen s veřejnými zdroji, k utajeným informacím se nedostali. Podle vedení BIS mají tito studenti předpoklady stát se důstojníky tajné služby. „My skutečně chceme mít elitu a snažíme se jejich zájem zachytit už při jejich studiích, tedy na začátku jejich pracovní kariéry,“ doplnil Šticha.

Po studiu ale musí uspět ještě ve výběrovém řízení. Například loni z 9 tisíc zájemců ale postoupilo ke vstupnímu pohovoru 1600 lidí. Přijato bylo nakonec jen 50 z nich.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 14 mminutami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 9 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...