Tajná služba odhalila převod peněz z Česka směrem k IS

Bezpečnostní informační služba loni neodhalila případ, kdy by přes Česko putovali bojovníci takzvaného Islámského státu. Pokračoval však trend, kdy lidé cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii. Zaznamenán byl také finanční převod z Česka adresovaný IS. Píše to ČTK s odkazem na zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha ČTK také potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k teroristické organizaci.

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ sdělil Šticha.

V tuzemsku od února platí novela trestního zákoníku, která zpřísňuje postihy za podporu terorismu. Financování terorismu se podle normy stalo samostatným trestným činem, za který hrozí až 12 let vězení.

Tajná služba neodhalila, že by přes ČR putoval bojovník IS 

BIS se loni opět zaměřila na to, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště.

Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

Varování před šířením radikálních učení

Za riziko zpráva o bezpečnosti označuje pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území. Podle dokumentu mají potenciál zvyšovat úroveň radikalizace ve společnosti, přispívat k šíření extremistických vlivů a vytvářet podhoubí pro terorismus.

Podle Štichy bylo loni zaznamenáno několik jednotlivců s radikálními postoji, kteří chtěli například založit uzavřené společenství uplatňující právo šaría.

„Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Z bezpečnostního hlediska je ovšem nutné prostředí pečlivě monitorovat s cílem včas zachytit připadnou hrozbu radikalizace,“ doplnil Šticha.

Zpráva o bezpečnosti také zdůrazňuje, že v roce 2016 nebyly zaznamenány přípravy ke spáchání teroristického útoku na území Česka. Loňský rok byl počty útoků v Evropě mimořádný. Týkaly se Belgie, Turecka, Francie nebo Německa. Ke všem útokům se přihlásil IS.