Zlínští vědci můžou zbavit nemocnice bakterií

Vědci z Centra polymerních systémů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve spolupráci se slovinskými kolegy vyvinuli vysoce efektivní zdroj UV záření, který dokáže například ve zdravotnickém zařízení zlikvidovat nežádoucí mikroorganismy a další škodliviny během několika vteřin.

Bakterie e.coli
Zdroj: Wikimedia Commmons Autor: Mattosaurus

Na vynález získala univerzita společně s Institutem Jožefa Stefana v Lublani na konci roku 2018 evropský patent, sdělil v tiskové zprávě mluvčí zlínské univerzity Jan Malý.

„Zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, námi vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund. Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace,“ uvedl jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký.

Zařízení může najít využití i v jiných oblastech, například při vytvrzování polymerů. „Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření,“ uvedl Lehocký.

Tři patenty ve Zlíně

UV záření podle vynálezu vzniká při výboji v trubici. Výhodou je podle tvůrců to, že zdroj je konstantní, zatímco v běžně dostupných zdrojích intenzita záření časem slábne. Na vynálezu pracoval také nedávno zvolený rektor UTB Vladimír Sedlařík, Petr Humpolíček a jeden z doktorandů. „V současné době probíhají jednání o průmyslové výrobě zařízení. Ve spolupráci se slovinským institutem se také rozbíhá navazující aplikační výzkum,“ uvedl Malý.

„Patentováním zařízení generujícího UV záření získala UTB za posledních šest let už třetí evropský patent a další přihlášky jsou v řízení,“ uvedla Dana Kreizlová z oddělení patentů a licencí Centra transferu technologií UTB, která jako evropský patentový zástupce vyřizuje patentové přihlášky UTB před Evropským patentovým úřadem.