Spojené státy nejsou připravené na pád asteroidu. Na zlepšení dají miliardy

Spojené státy americké představily nový plán, který má zemi lépe chránit před dopadem těles z vesmíru. Současný stav je podle NASA i Bílého domu neuspokojivý a je třeba ho změnit. 

Americká vláda schválila program zvýšené ochrany Země před pádem asteroidů, které by mohly zpustošit celé regiony nebo i kontinenty. Oznámil to ve středu Bílý dům. Národní rada pro vědu a technologii (NSTC), která je vládním úřadem, zveřejnila plán zdokonaleného vyhledávání a sledování nebezpečných vesmírných objektů s možností vychýlení jejich dráhy.

Zemi v současné době nehrozí bezprostřední nebezpečí srážky s vesmírným objektem. Katastrofický scénář ale podle vědců nelze vyloučit. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vědci evidují 95 procent objektů větších než jeden kilometr, které se pohybují v blízkosti Země. Zbylých pět procent, stejně jako menší, ale rovněž ničivé objekty, je ale stále neznámou hrozbou.

Konkrétní kroky budou stát miliardy

Nový vládní program má zdokonalit metody předpovědí, zlepšit mezinárodní spolupráci a prozkoumat i cesty k odvrácení kolizí. Zabývat se má i zvládnutím okamžitých mimořádných situací. Počítá se s ročními výdaji kolem 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

V roce 2016 NASA zřídila nový úřad pro sledování asteroidů a komet, které se nebezpečně blíží Zemi. Úřad pro koordinaci planetární obrany (PDCO) koordinuje výzkum, jemuž se NASA systematicky věnuje od 70. let minulého století.