Archeologové našli na Slovensku deskovou hru z doby stěhování národů. Snaží se přijít na to, jak se hrála

2 minuty
Středověká desková hra ze Slovenska
Zdroj: ČT24

Slovensko se může pochlubit unikátním archeologickým objevem. V germánské hrobce z období stěhování národů našli vědci zachovalou společenskou hru. Je zhruba 1600 let stará a jedná se o dosud jedinou nalezenou deskovou hru z té doby v Evropě. Tajemstvím ale zatím zůstávají pravidla, podle jakých se hrála.

Trezor ve speciálně chlazené místnosti střeží nález, který teď slovenským archeologům závidí celá Evropa. Na první pohled je to jen ztrouchnivělá dřevěná deska, ve skutečnosti ale tento nález prozrazuje, že i v dávných dobách se lidé uměli zabavit. A to velmi podobným způsobem, jakým se baví statisíce lidí, kteří dnes hrají deskové hry.

„Na začátku výzkumu jsem si osobně myslel, že půjde o jednoduchou hru, typu dáma. Postupnou analýzou se přišlo na to, že jde o hru, kterou neznáme,“ vysvětluje Karol Pieta, archeolog ze Slovenské akademie věd, který se na objevu podílel.

Co se hrálo na Slovensku v dobách stěhování národů?

Tajemství pravidel má nyní za úkol rozluštit mezinárodní tým. Indicií ovšem není mnoho, takže tato práce nebude snadná. Hracích kamenů se totiž zachovalo pouze šest, analýza pražských archeologů ukázala, že byly vyrobeny ze syrského skla.

Stopa tak vede až do antického světa. Bohatý asi třicetiletý Germán, v jehož hrobce se hra našla, si ji nejspíš přivezl z nějaké žoldnéřské služby, zřejmě v římských legiích nebo jejich pomocných složkách.

Podobné hry jsou spojované nejčastěji s bohatými muži, kteří se věnovali válce a taktice nebo strategii. Na těchto hrách se učili zásadám uvažování v boji, například tomu, kdy se vyplatí ústup, nebo kdy naopak s přesilou útočit.

Velmi často byly starověké deskové hry na rozdíl od těch dnešních asymetrické – tedy na rozdíl od šachu, kde mají oba hráči stejný cíl a stejné figury, míval u starších her jeden hráč například roli obránce, který bránil figuru krále, zatímco druhý hráč se ho pokoušel zabít.

Hra na Slovensku se zachovala paradoxně díky raně středověkým zlodějům. „Tunelem, který vykopali vykradači do té hrobky, se vnitřní komora zaplnila vodou, v nepropustném prostředí voda pomohla zakonzervovat tento nález,“ popisuje Karol Pieta náhodu, díky níž se nám hra zachovala.

Nejen deska, ale i látky a kůže

Lupiči si z hrobky odnesli nejspíš jen ozdoby z drahých kovů. Další užitečné věci nechali ležet, i když pro nebožtíka znamenaly společenskou prestiž stejně tak jako desková hra. „Tento nález je úplně unikátní v tom, že má dřevěnou a organickou výbavu, to znamená i látky, textilie, kůže,“ uvedl Matej Ruttkay, ředitel Archeologického ústavu Slovenské akademie věd v Nitře.

Archeologové chtějí hrobku přenést do popradského muzea. Vedle zachovaných kusů vystaví jejich dokonalé repliky, včetně herní desky. Originál zatím zůstává pod zámkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 5 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 7 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...