Nový test by měl poznat osm druhů rakoviny z kapky krve. Je nečekaně úspěšný

Američtí vědci hlásí pokrok ve výzkumu, jehož výsledkem by mohl být jeden ze „svatých grálů medicíny“ – univerzální test, který odhalí rakovinu.

Cíl lékařů z Univerzity Johnse Hopkinse je jasný: chtěli by, aby vznikl jednoduchý krevní test, který by měl každý člověk absolvovat jednou ročně. Odhalil by časnou formu různých druhů rakoviny – právě ta se dá totiž nejlépe vyléčit.

O tomto druhu diagnostiky se hovoří už řadu let, ale teprve nyní se rýsuje produkt, který to dokáže. Jeho autoři informovali, že jejich test nazvaný Cancer Seek (neboli Hledač rakoviny) umí odhalit osm běžných forem rakoviny. Výsledky jsou podle vědců „vzrušující“.

Test pracuje tak, že pátrá po mutacích 16 genů a 8 proteinů, které se často objevují ve spojitosti s rakovinným bujením. Nádory totiž, když vznikají, po sobě v lidském těle zanechávají neparné stopy zmutované DNA a proteinů, které se mohou dostat do krve.
Vědci tento test vyzkoušeli na 1005 pacientech s rakovinou vaječníků, jater, žaludku, slinivky břišní, jícnu, tlustého střeva, plic nebo prsu, které se ale ještě nerozšířily do jiných tkání.

Úspěšnost testu se pohybovala kolem 70 procent. Autor výzkumu Cristian Tomasetti z Univerzity Johnse Hopkinse uvedl pro BBC: „Tento druh výzkumu je zásadní a naše výsledky jsou úžasné. Myslím, že by mohl mít enormní dopad na úmrtnost na rakovinu.“

Bez výjimky platí, že čím dříve je rakovina odhalena, tím více stoupají šance na to, že bude úspěšně vyléčena. Pět z osmi diagnostikovaných druhů rakoviny zatím nemá žádné diagnostické programy, které by dokázaly nádory najít v raných stadiích. Zdaleka nejhorší je v tom rakovina slinivky: protože nemá žádné viditelné příznaky, podaří se ji najít tak pozdě, že čtyři z pěti pacientů zemřou ještě v roce, kdy u nich byla odhalena.

Rakovinu je třeba porazit co nejdříve

Podle Tomasettiho znamená pro přežití člověka včasné nalezení nádoru zlom – něco jako „rozdíl mezi dnem a nocí“. Test Cancer Seek se nyní testuje na další skupině lidí; tentokrát na těch, jimž nebyla rakovina zatím diagnostikována. Ukáže se, jak moc je produkt praktický a použitelný pro běžnou klinickou praxi.

3 minuty
Události: Proti rakovině pomáhá laciný lék na alkoholismus
Zdroj: ČT24

Vědci doufají, že jejich nástroj by v případě úspěchu mohl úspěšně konkurovat dnes používaným metodám – například mamografům pro rakovinu prsu nebo kolonoskopii pro kolorektální nádory. O svém objevu informovali v odborném časopise Science.

V čem je to nové?

Test Cancer Seek je nový v tom, že hledá zmutovanou DNA i pozměněné proteiny. Pokud by se podařilo vědcům zvýšit počet analyzovaných enzymů a mutací, umožnilo by to rozšířit ho také o další formy rakoviny, které by odhaloval.

Revoluční na novém testu je také to, jak levný by mohl být. Cena se pohybuje kolem 500 dolarů za člověka, což je podobně drahé jako kolposkopie – na rozdíl od ní ale najde mnohem více druhů rakoviny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 13 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...