Miliardový příjem. Účast v evropském satelitním programu Galileo se Česku vyplácí

Agentura pro satelitní systém Galileo přinesla Česku nejen možnost zapojit se do špičkového výzkumu, který pomáhá běžným lidem, ale také značné finanční prostředky. Umístění agentury GSA do Prahy přineslo české ekonomice během posledních pěti let příjmy okolo jedné miliardy korun. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedli zástupci GSA.

Od roku 2012, kdy se GSA přestěhovala do české metropole, podle výkonného ředitele GSA Carla Des Doridese počet českých firem žádajících o peníze z evropských fondů na výzkum a vývoj v oblasti družicové navigace vzrostl téměř desetkrát. Vývoji v oblasti satelitní navigace se věnuje kolem 40 českých podniků.

Hlavním úkolem centrály GSA je koordinace satelitního programu Galileo, který má být pokročilejší a přesnější obdobou amerického navigačního systému GPS. Systém bude tvořen sestavou 30 satelitů umístěných na tři úrovně orbitálních drah kolem Země ve výšce 23 222 kilometrů. Galileo bude v reálném čase poskytovat přesnost určení polohy až do jednoho metru.

  • Agentura založená v roce 2004 se přestěhovala v září 2012 do Prahy.
    Jediná agentura Evropské unie, jejíž sídlo je v České republice.
    V pražském sídle GSA pracuje tým 145 lidí z 21 zemí.
    Je to jediná agentura EU zabývající se činností ve vesmíru.

Systém bude uveden do plného provozu v roce 2020, kdy bude využívat kompletní síť 30 satelitů a podpůrné pozemní stanice. V současné době je na oběžné dráze 18 satelitů, vypuštění dalších čtyř je naplánováno na 12. prosinec.

Co přináší Galileo?

Systém Galileo začal poskytovat první služby loni v prosinci, odkdy nabízí určení přesné polohy a navigaci. Nyní je informace systému možné přijímat v 29 modelech mobilních telefonů včetně iPhonu 8 a X, Samsungu S8 nebo Huawei P10.

V plném provozu nabídne vedle přesného určování času a polohy pro veřejnost také šifrovanou službu pro veřejný sektor, komerční službu poskytující možnost ověření pravosti a služby vysoké přesnosti pro komerční aplikace a službu pátrání a záchrany.

Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém GSA byla založena v roce 2004 jako oficiální agentura Evropské unie. Její sídlo se v roce 2012 přestěhovalo z Bruselu do Prahy. V pátek a v sobotu agentura ve svém sídle pořádá dny otevřených dveří. Počet návštěvníků bude omezen na zhruba 2500 lidí.

GSA je první agenturou Evropské unie, jejímž cílem je poskytovat služby celosvětově. Posláním GSA je podpořit cíle EU při dosažení maximální návratnosti evropských investic do globálního satelitního navigačního systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
před 23 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
včera v 10:01

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
11. 7. 2025

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
11. 7. 2025
Načítání...