Miliardový příjem. Účast v evropském satelitním programu Galileo se Česku vyplácí

Agentura pro satelitní systém Galileo přinesla Česku nejen možnost zapojit se do špičkového výzkumu, který pomáhá běžným lidem, ale také značné finanční prostředky. Umístění agentury GSA do Prahy přineslo české ekonomice během posledních pěti let příjmy okolo jedné miliardy korun. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedli zástupci GSA.

Od roku 2012, kdy se GSA přestěhovala do české metropole, podle výkonného ředitele GSA Carla Des Doridese počet českých firem žádajících o peníze z evropských fondů na výzkum a vývoj v oblasti družicové navigace vzrostl téměř desetkrát. Vývoji v oblasti satelitní navigace se věnuje kolem 40 českých podniků.

Hlavním úkolem centrály GSA je koordinace satelitního programu Galileo, který má být pokročilejší a přesnější obdobou amerického navigačního systému GPS. Systém bude tvořen sestavou 30 satelitů umístěných na tři úrovně orbitálních drah kolem Země ve výšce 23 222 kilometrů. Galileo bude v reálném čase poskytovat přesnost určení polohy až do jednoho metru.

  • Agentura založená v roce 2004 se přestěhovala v září 2012 do Prahy.
    Jediná agentura Evropské unie, jejíž sídlo je v České republice.
    V pražském sídle GSA pracuje tým 145 lidí z 21 zemí.
    Je to jediná agentura EU zabývající se činností ve vesmíru.

Systém bude uveden do plného provozu v roce 2020, kdy bude využívat kompletní síť 30 satelitů a podpůrné pozemní stanice. V současné době je na oběžné dráze 18 satelitů, vypuštění dalších čtyř je naplánováno na 12. prosinec.

Co přináší Galileo?

Systém Galileo začal poskytovat první služby loni v prosinci, odkdy nabízí určení přesné polohy a navigaci. Nyní je informace systému možné přijímat v 29 modelech mobilních telefonů včetně iPhonu 8 a X, Samsungu S8 nebo Huawei P10.

V plném provozu nabídne vedle přesného určování času a polohy pro veřejnost také šifrovanou službu pro veřejný sektor, komerční službu poskytující možnost ověření pravosti a služby vysoké přesnosti pro komerční aplikace a službu pátrání a záchrany.

Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém GSA byla založena v roce 2004 jako oficiální agentura Evropské unie. Její sídlo se v roce 2012 přestěhovalo z Bruselu do Prahy. V pátek a v sobotu agentura ve svém sídle pořádá dny otevřených dveří. Počet návštěvníků bude omezen na zhruba 2500 lidí.

GSA je první agenturou Evropské unie, jejímž cílem je poskytovat služby celosvětově. Posláním GSA je podpořit cíle EU při dosažení maximální návratnosti evropských investic do globálního satelitního navigačního systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 12 mminutami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 43 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 21 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025
Načítání...