TÉMA

Útok na Londýnském mostě

Útok na Londýnském mostě
Teroristům se postavil beze zbraně. Promluvil policista, který zasahoval u útoku na Londýnském mostě
Poprvé od teroristického útoku na Londýnském mostě promluvil dopravní policista, který na místě zasahoval jako první. Wayne Marques se třem radikálům s noži postavil beze zbraně, pouze s obuškem. I když byl vážně zraněn, za hrdinu se nepokládá, dělal prý jen svou práci. Obraz osmi obětí ho ale zřejmě nikdy neopustí.
1. 7. 2017|ČT24
Britové potvrdili identitu třetího útočníka. Je jím Ital marockého původu
Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera potvrdila britská policie. Dvaadvacetiletý Zaghba podle ní nebyl v hledáčku policie, ani tajných služeb. Dalšími dvěma útočníky jsou 27letý britský občan Khuram Shazad Butt a 30letý Rachid Redouane.
6. 6. 2017, Aktualizováno6. 6. 2017 18:25|
Vybalancovat bezpečnost a svobodu je úkol, který Británie řeší desetiletí, říká Josef Kraus
Postupovat tvrdě vůči těm, kteří hlásají nenávist, sbírat informace přímo v rizikových komunitách a s vytipovanými osobami dále pracovat. Možnosti, jak bojovat s rizikem terorismu. Británie po útocích v Londýně začíná uvažovat i o kontrole internetu. Podle bezpečnostního analytika Josefa Krause se ale pouští na tenký led. Lidé se raději smíří s větším rizikem, než aby si nechali vzít osobní svobody.
6. 6. 2017|
Britská policie zveřejnila identitu dvou londýnských útočníků
Jedním ze tří mužů, kteří v sobotu v noci zaútočili v Londýně, je 27letý britský občan Khuram Shazad Butt. Druhým je 30letý Rachid Redouane, který úřadům dříve znám nebyl. Oba žili v Barkingu na východě Londýna, kde policie provedla razie. Identitu útočníků zveřejnila v pondělí večer britská policie.
5. 6. 2017, Aktualizováno5. 6. 2017 23:18|
Policie pátrá po komplicích. Zasahovala znovu na východě Londýna
Police v pondělí pokračovala v rozkrývání víkendových útoků v centru Londýna. Později potvrdila identitu dvou ze tří útočníků. Od rána vyšetřovatelé zasahovali ve východním Londýně kvůli možným komplicům. Známá je už také první oběť útoku. V nemocnicích zůstávají tři desítky lidí.
5. 6. 2017, Aktualizováno5. 6. 2017 19:31|
Koncert pro Manchester: Jednota za časů smutku
V britském Manchesteru se v neděli sešlo přes 50 tisíc lidí na charitativním koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Ta spolu s dalšími hvězdami pop music chtěla podpořit oběti dva týdny starého útoku ve městě. Další tisíce lidí sledovaly koncert v přímém přenosu. Sebevražedný atentát po hudebním vystoupení zpěvačky minulý měsíc si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných.
5. 6. 2017|
Dvanáct zatčených. K útoku se přihlásil Islámský stát
Dvanáct podezřelých zadržela policie po sobotních útocích v centru Londýna. Všichni byli z předměstí Barking na východě metropole. Jejich souvislost s incidenty z Londýnského mostu a lokality Borough Market zatím není jasná. Útoky mají sedm obětí, mezi nimi občana Kanady či Francie. Policie všechny tři přímé pachatele zastřelila, jejich identitu zatím veřejnost nezná. K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 23:49|jan/hop
Hrůzný čin, tragédie, odsuzují čeští politici útoky v Londýně. V Česku útok podle Chovance nehrozí
Čeští politici odsuzují sérii útoků v Londýně. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není zatím zřejmé, že by se útoky nějak týkaly České republiky. Není proto podle něj potřeba svolat Bezpečnostní radu státu ani zvýšit stav ohrožení z prvního stupně. Česko podle Chovance může setrvat ve stavu bdělosti.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 17:53|
Politici stojí za Londýnem. Trump nabízí vše, co bude třeba
Už potřetí za poslední týdny se Británie stala obětí terorismus. I přes pokročilé noční hodiny politici napříč monarchií i světem komentovali další zprávy o útoku v Londýně. Ke kondolencím amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či ruského prezidenta Vladimira Putina se přidala řada dalších politiků včetně představitelů EU.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 16:43|
Už toho bylo dost, řekla Mayová v reakci na londýnské útoky
Britská premiérka Theresa Mayová v reakci na teroristický útok v Londýně vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům. Británie podle ní byla vůči extremistům „až moc tolerantní“. Policie zmařila od útoku u britského parlamentu 22. března pět věrohodných teroristických spiknutí, řekla předsedkyně vlády.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 16:33|ČT24
Týden před britskými volbami útok přerušil kampaň. Nahrát to může Mayové i labouristům
Hlavní britské politické strany přerušily kvůli atentátu v Londýně celonárodní kampaň před čtvrtečními parlamentními volbami. Marek Bičan ze studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity si myslí, že by situace mohla ve volbách pomoci jak konzervativcům, tak labouristům, ale možná toho lépe využijí vládní konzervativci.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 14:17|
Útok pohledem svědků. Co se u mostu i oblíbeného trhu stalo?
Londýn zažil v sobotu v noci další teroristický útok. Tři útočníci zabili sedm lidí. Na místě zavládl podle očitých svědků nejprve chaos, mnoho lidí se snažilo dostat do bezpečí v blízkých restauracích. Nejméně jedna taxislužba se snažila lidem pomoci bezplatnými jízdami, píší britská média.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 11:27|
OBRAZEM: Metropole v obležení policistů. Sobotní noc přeťaly dva incidenty
Metropolí Velké Británie opět otřásl teror. Během sobotní noci došlo k útoku na Londýnském mostě, kde dodávka najela do lidí. Další útok se odehrál v nedalekém Borough Market. Počet obětí dopoledne vzrostl na sedm. Policie tři útočníky zastřelila. Premiérka Theresa Mayová potvrdila, že se jedná o terorismus.
4. 6. 2017, Aktualizováno4. 6. 2017 10:41|ČT24