TÉMA

Směnky

Policie navrhla obžalovat devět lidí z podvádění se směnkami za 816 milionů
Policie navrhla obžalovat devět lidí za to, že se pokusili obohatit o 816 milionů korun prostřednictvím falešných směnek. Tato organizovaná zločinecká skupina působila podle kriminalistů částečně v Česku a částečně na Slovensku, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
2. 9. 2022|
Kočner vyšetřování neovlivňoval, rozhodl nepravomocně slovenský soud
Slovenský okresní soud v Bratislavě v pátek zprostil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera obžaloby, že se prostřednictvím motáků snažil z vazby ovlivnit vyšetřování jedné ze svých kauz. Verdikt není pravomocný, žalobce se odvolal k soudu vyšší instance.
2. 12. 2021|rp
Znalec Roček stanul před soudem. Posudek v kauze směnek exposlance Severy byl údajně nepravdivý
Okresní soud v Olomouci v úterý otevřel případ znalce v oboru psychiatrie Petra Ročka, který čelí obvinění z křivé výpovědi a kvůli nepravdivému znaleckému posudku. Přečinů se údajně dopustil v případu směnek bývalého poslance a generálního sekretáře TOP 09 Pavla Severy. Kauza směnek za víc než deset milionů korun, které Severovi podepsal dnes již zemřelý přítel, se táhla přes šest let. Severu nakonec soud obžaloby zprostil.
21. 9. 2021|
Pražský vrchní soud potvrdil zproštění obžaloby bývalého politika Severy
Vrchní soud v Praze v pondělí pravomocně osvobodil bývalého politika Pavla Severu. Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Krajského soudu v Pardubicích, který ho zprostil obžaloby z podvodu se směnkami na zhruba deset milionů korun. Bývalý poslanec KDU-ČSL a někdejší generální sekretář TOP 09 Severa obžalobu z podvodu opakovaně odmítl.
6. 9. 2021|
Znalce z kauzy směnek exposlance Severy posílá žalobce před soud pro nepravdivý posudek
Soudní znalec Petr Roček z kauzy směnek exposlance TOP 09 Pavla Severy čelí obžalobě pro pokus o křivou výpověď a nepravdivý posudek. České televizi to sdělila Kateřina Paulová z olomouckého okresního státního zastupitelství. Ročkovi hrozí až osm let vězení. Případ míří před Okresní soud v Olomouci.
3. 8. 2021|Radek Konečný
Žalobce se odvolal v případu exposlance Severy obžalovaného z podvodu, píše Aktuálně.cz
Státní zástupce se odvolal proti zproštění bývalého politika Pavla Severy obžaloby z podvodu se směnkami, které podepsal jeho přítel Zdeněk Švec. V únoru o zproštění obžaloby rozhodl krajský soud v Pardubicích s odůvodněním, že skutek není trestným činem. Státní zástupce Jiří Viesner zpochybňuje, že by Severa mohl svému příteli vůbec tolik půjčit, uvedl server Aktuálně.cz. V případu jde o směnky asi na deset milionů korun. Bývalý poslanec KDU-ČSL a někdejší generální sekretář TOP 09 vinu opakovaně odmítl.
19. 7. 2021|
Soud zprostil bývalého politika Severu obžaloby z podvodu se směnkami
Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Skutek podle předsedy senátu Jana Šlosara není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.
25. 2. 2021|
Obžalovaný slovenský exministr Rusko jde do vazby poté, co nepřišel k soudu v případu padělání směnek
Soud na Slovensku poslal do vazby obžalovaného exministra hospodářství Pavola Ruska, který se v úterý v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu a kterého policie následně zatkla. Oznámil to prokurátor Ján Šanta, jenž Ruskovo vazební stíhání navrhl. Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení.
16. 12. 2020Aktualizováno16. 12. 2020, 14:28|
Policie chce poslat před soud bývalého politika Severu. Podvodně měl získat směnky za miliony
Policie chce poslat před soud někdejšího vlivného poslance KDU-ČSL a politika TOP 09 Pavla Severu. Vloni jej obvinila z podvodného získání několika směnek v hodnotě deset milionů korun. Vyšetřování, které se vleklo několik let, je nyní ukončeno.
8. 4. 2020|
Kočner a Rusko dostali 19 let za padělání směnek. „Jsou to nehorázné sumy,“ řekl soudce
Slovenský soud uznal vinnými podnikatele Mariána Kočnera a exministra hospodářství Pavla Ruska, někdejšího šéfa soukromé televize Markíza. Padělali podle obžaloby směnky v hodnotě asi 69 milionů eur (1,73 miliardy korun). Rusko i Kočner vinu odmítají a proti verdiktu se odvolají. Oba dostali trest 19 let vězení. Proplacení zmíněných směnek požadovala kromě jiných i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Podnikatel nyní stojí před soudem v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
27. 2. 2020|