TÉMA

Renáta Fučíková

Výstava Renáty Fučíkové přivolává na scénu Shakespeara i české pověsti
Ilustrátorka Renáta Fučíková ve svých autorských knihách převypravuje dějiny i zásadní divadelní hry. Literaturu v kontextu doby přibližuje srozumitelným způsobem, chce, aby byly její knihy přístupné i čtenářům ze základních škol. Svou tvorbu z posledních deseti let nyní vystavuje v pražské Galerii Hollar pod názvem Na scénu! Návštěvníci na ní najdou i poštovní známky.
8. 2. 2024|ČT24
Jakou tvář má Josef Švejk? Čeští ilustrátoři hledají odpověď
Osudy dobrého vojáka Švejka slaví sto let od prvního vydání. Kanonickou výtvarnou podobu jim dal kreslíř Josef Lada, tvář Švejka ale v Haškově románu není tématem a většina Ladových ilustrací navíc vznikla až po autorově smrti. Jak může Švejk vypadat, když odhlédneme od Lady? Web ČT24 s touto otázkou oslovil současné české ilustrátory:
13. 3. 2021Aktualizováno14. 3. 2021, 10:59|
Šedesát hrdinek z českých dějin se sešlo v knize. Od kněžny Ludmily po architektku Jiřičnou
Kniha Hrdinky představuje šedesát žen z různých období českých dějin. Byly panovnicemi, političkami, umělkyněmi, badatelkami či sportovkyněmi, společná jim ale je především odvaha. Jejich příběhy sepsaly Kateřina Tučková, Lenka Křížová a Renáta Fučíková a ilustracemi doprovodili studenti plzeňské fakulty Ladislava Sutnara.
16. 10. 2020|
Malý princ i vyhubení živočichové. Zlatá stuha zdobí nejlepší knihy pro děti
Více než sto osmdesát knih vydaných v loňském roce si přálo získat cenu za nejlepší počiny pro děti a mládež. Zlatou stuhou pro vítěze se ale může ozdobit jen několik z nich, přehled oceněných titulů nabízí následující fotogalerie. Předávání stuh 28. ročníku do rukou autorů se z důvodu současné nepříznivé situace přesunulo na podzim.
4. 5. 2020|
Komiksodějky se vypořádají s muži i princeznami
Toy_Box, Lela Geislerová nebo Lucie Lomová jsou už dobře zapsaná jména komiksových autorek. Zdaleka ale nejsou jediné. Nová publikace chce ukázat, že tomuto umění, jehož převládajícími tvůrci jsou muži, se v Česku věnuje i řada kreslířek a scenáristek. Ve sborníku Komiksodějky se jich představuje jednadvacet.
27. 8. 2019|
Od Narnie přes TGM po Kafku. Ilustrace Renáty Fučíkové začaly vyprávět Stories
Ilustrovala knihy o osobnostech jako Karel IV. nebo Tomáš Garrigue Masaryk, dětem svými kresbami přiblížila Bibli a všem čtenářům obrazově zprostředkovala i svět Franze Kafky. Průřez dílem výtvarnice Renáty Fučíkové teď otevřela výstava Stories v pražské Ville Pellé.
15. 4. 2019|