TÉMA

Londonderry

Krvavá neděle je zpět u britského soudu. Blízkým obětí by to mohlo přinést první zadostiučinění
Krvavá neděle (Bloody Sunday) z ledna 1972 se po více než padesáti letech vrací k britskému soudu. Souzen bude jeden z členů jednotky, která v severoirském Derry postřílela 14 katolíků. V případě uznání viny půjde o první zadostiučinění pro blízké obětí. Táhlý konflikt spočíval v ambicích severoirských katolíků odtrhnout se od Spojeného království a připojit se k Irsku, což Londýn vždy odmítal.
16. 12. 2023|ČT24
V severoirském Londonderry napadla a zranila mládež policisty, kteří prováděli domovní prohlídky
Šestnáct severoirských policistů utrpělo zranění poté, co je v severoirském Londonderry napadla skupina mládeže. Podle listu Belfast Telegraph byly mezi útočníky také děti, nejmladšímu bylo osm let. Policisté prováděli domovní prohlídky a mladí lidé po nich házeli kamení a Molotovovy koktejly. Při prohlídkách se našly zbraně, výbušniny a granáty.
8. 9. 2023|
„Po padesáti letech to bolí stejně jako tehdy.“ Stovky lidí si připomněly oběti krvavé neděle
Stovky lidí si v severoirském Londonderry připomněly padesát let od chvíle, kdy ve městě britští vojáci zastřelili třináct neozbrojených katolických demonstrantů. Lidé v pietním pochodu nesli fotografie zemřelých a bílé růže.
30. 1. 2022|
Severoirská policie obvinila dva muže z vraždy novinářky McKeeové
Severoirská policie vznesla obvinění v případu úmrtí novinářky Lyry McKeeové. Žena přišla o život v dubnu 2019, když přihlížela nepokojům v Londonderry. Podle vyšetřovatelů tehdy 29letou novinářku smrtelně postřelili. Policie teď obvinila dva muže z vraždy.
17. 9. 2021|
Před 50 lety se v Severním Irsku zatýkalo bez soudu. Operace Demetrius jen prohloubila násilí
Zákon o plné moci umožňoval zadržovat lidi bez soudu. Britská vláda normu začala uplatňovat v Severním Irsku přesně před padesáti lety v rámci operace Demetrius. Cílem bylo zmírnit ofenzivní tlak Irské republikánské armády (IRA). Úřady při čistkách cílily téměř výhradně na republikány a brutální metody britských vojáků měly nakonec opačný efekt – IRA získala příznivce a takzvané Trable se prohloubily.
9. 8. 2021|
Policie v Severním Irsku zatkla čtyři podezřelé kvůli vraždě novinářky McKeeové
Policie v severoirském městě Londonderry ve čtvrtek ráno zatkla čtyři muže v souvislosti s vyšetřováním nepokojů, během nichž byla zavražděna mladá novinářka Lyra McKeeová. K odpovědnosti za její vraždu se již dříve přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA, která usiluje o sjednocenou Irskou republiku. S odvoláním na vyjádření místní policie o tom informovala agentura AFP.
9. 5. 2019|sab
Při nepokojích v Londonderry zemřela po střelbě novinářka. Policie podezírá organizaci Nová IRA
Při střelbě během nepokojů v severoirském Londonderry ve čtvrtek zemřela devětadvacetiletá novinářka. Policie hovoří o teroristickém případu a za možného pachatele označuje nacionalistickou organizaci Nová IRA. Výtržníci házeli na policisty zápalné lahve a další předměty, uvedla agentura Reuters.
19. 4. 2019|
Londonderry je opět v pohotovosti. Útočníci dali do unesených dodávek výbušniny
Maskovaní muži v pondělí v severoirském Londonderry unesli dvě auta, do nichž podle policie patrně umístili výbušniny. Policisté vyklidili okolí dodávek, které únosci odstavili na dvou různých místech na jihozápadě města. V jednom případě provedla armáda řízenou explozi podezřelého předmětu, uvedla agentura Reuters. V sobotu městem otřásl výbuch nálože v automobilu odstaveném před budovou soudu.
21. 1. 2019|
Policie zatkla čtyři podezřelé kvůli výbuchu v Londonderry
Severoirská policie zadržela čtyři podezřelé v souvislosti se sobotním výbuchem auta před soudem v Londonderry. Vyšetřovatelé jsou podle médií přesvědčení, že za útok je zodpovědná nacionalistická organizace Nová IRA, usilující o sjednocení Irského ostrova. Nikdo při incidentu neutrpěl zranění.
20. 1. 2019|