TÉMA

Amerikánka

Český lev naskočil na Vlny Jiřího Mádla, jsou nejlepším filmem

Český lev rozhodl, že nejlepším filmem roku 2024 jsou Vlny. Získaly nejvíce sošek, včetně dvou za režii a scénář pro Jiřího Mádla. Z filmových herců Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ocenila Oldřicha Kaisera, Pavlu Beretovou, Tatianu Pauhofovou a Stanislava Majera. Hned dva Lvy získal kostýmní výtvarník a scénograf Jan Kadlec za snímek Amerikánka. V televizních kategoriích bodovaly krimi Metoda Markovič: Hojer a komediální seriál Dobré ráno, Brno!.
8. 3. 2025Aktualizováno8. 3. 2025|

Filmem roku 2024 je Taušova Amerikánka, rozhodli kritici

Nejlepším filmem roku 2024 je podle členů Sdružení české filmové kritiky Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše proměnil tři z pěti nominací Cen české filmové kritiky. Vedle hlavní ceny získal také cenu za nejlepší režii pro Tauše a za audiovizuální počin pro Jana Kadlece. Další dvě ceny – za nejlepší herečku pro Pavlu Beretovou a nejlepší scénář pro Eugena Lišku – připadly celovečernímu hranému debutu režisérky Veroniky Liškové Rok vdovy. Filmoví kritici na slavnostním večeru v pražském multifunkčním kulturním prostoru Archa+ v sobotu ocenili šest filmů a jeden seriál.
1. 2. 2025Aktualizováno1. 2. 2025|

Nominace filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument o fotografce Jarcovjákové

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Do trojlístku filmů, které se mohou stát tím nejlepším za rok 2024, se dostaly ještě Vlny Jiřího Mádla. Vítězové této a dalších kategorií budou známi 1. února v přímém přenosu České televize. Ta uspěla zároveň jako koproducent většiny nominovaných titulů.
2. 1. 2025|

Amerikánka je studie, jak nás dokáže proměnit naděje, říká Viktor Tauš

Předobraz Amerikánky potkal režisér a producent Viktor Tauš v devadesátých letech na ulici, kde sám žil jako bezdomovec. Zásadní setkání dalo vzniknout nejprve divadelnímu a následně i filmovému příběhu, do něhož zapojil i děti z dětských a detenčních ústavů. „Je to studie, jakým způsobem naděje dokáže transformovat naši povahu, a tedy jakou v nás dokáže rodit vnitřní sílu,“ podotkl Tauš v Interview ČT24 k Amerikánce. Snímek natočený v koprodukci České televize od konce září uvádějí tuzemská kina.
30. 9. 2024|
Načítání...