Český lev naskočil na Vlny Jiřího Mádla, jsou nejlepším filmem

Český lev rozhodl, že nejlepším filmem roku 2024 jsou Vlny. Získaly nejvíce sošek, včetně dvou za režii a scénář pro Jiřího Mádla. Z filmových herců Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ocenila Oldřicha Kaisera, Pavlu Beretovou, Tatianu Pauhofovou a Stanislava Majera. Hned dva Lvy získal kostýmní výtvarník a scénograf Jan Kadlec za snímek Amerikánka. V televizních kategoriích bodovaly krimi Metoda Markovič: Hojer a komediální seriál Dobré ráno, Brno!.

První sošku pro favorizované Vlny převzala Táňa Pauhofová coby nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nejlepším „vedlejším“ hercem byl vyhlášen Stanislav Majer ze stejného snímku. Pauhofová cenu pomyslně věnovala všem novinářům na Slovensku, kteří hájí demokracii. Majer si přál, abychom už nikdy neviděli scény, které film zobrazuje. Připomíná události roku 1968, kdy Československo začala okupovat vojska Varšavské smlouvy.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Tatiana Pauhofová (Vlny)
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Vlny natočil podle vlastního scénáře Jiří Mádl. Za režii i scénář mu náleží dva České lvy. Celkem má tak tři, prvního dostal před pěti lety za herecký výkon ve filmu Modelář.

Vlny se odehrávají v době dramatického konce pražského jara v šedesátých letech a sledují dění v mezinárodní redakci tehdejšího Československého rozhlasu. Česká filmová a televizní akademie, která uděluje Lvy, snímek vyslala jako zástupce české kinematografie na Oscary. Podařilo se mu dostat do širšího výběru.

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Stanislav Majer (Vlny)
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Vlny se rovněž můžou pyšnit nejlepším zvukem, podle hlasujících akademiků díky Viktoru Ekrtovi, jehož jméno se v nominacích na Lva objevuje opakovaně. V letošním ročníku dokonce konkuroval sám sobě, protože na cenu za nejlepší zvuk byl nominován – spolu s Davidem Titěrou – i díky příběhu Život k sežrání.

Snímek o problémech dospívání a dětské obezitě byl označen nejlepším animovaným filmem roku. Hudbu k němu složil Michal Novinski, který tak rozšířil svou už tak početnou sbírku lvích sošek.

Cenu za nejlepší zvuk dostal Viktor Ekrt a film Vlny. Cenu mu předala tlumočnice Helena Koutná
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Za hlavní role byli oceněni Kaiser a Beretová

Nejlepší herečkou v hlavní roli je Pavla Beretová. V dramatu Rok vdovy hraje ženu, která ve čtyřiceti letech ztratila manžela.

Za herecký výkon v hlavní roli byl oceněn i Oldřich Kaiser, který už má doma tři sošky. Čtvrtou přidal za absurdní tragikomedii Zahradníkův rok, v níž se představil jako zahradník bojující proti zájmům neurvalého a mocnějšího souseda. Po celý film téměř nemluví. 

Oldřich Kaiser a jeho partnerka, písničkářka Dáša Vokatá, s níž hrál i ve filmu Zahradníkův rok, přicházejí na ceny Český lev
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek
Nejlepší herečka v hlavní roli: Pavla Beretová (Rok vdovy)
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Dva Lvi pro Jana Kadlece

Hned dva České lvy získal Jan Kadlec, oba za snímek Amerikánka, na němž se podílel jako kostýmní výtvarník i scénograf. „Je fascinující formulovat vizuální podobu filmu, ale je to obrovská zodpovědnost. Audiovize je dnes nejsilnějším médiem,“ uvedl oceněný Kadlec.

Amerikánku – přemítání nad dospíváním v dětském domově – natočil Viktor Tauš jako vyvrcholení dlouholetého zájmu o tuto látku. Nominací na Českého lva měl tento titul třináct, jen o jednu méně než nakonec vítězné Vlny. Sošky získal tři, kromě dvou pro Kadlece ještě také za kameru pro Martina Doubu.

Cenu za nejlepší scénografii a kostýmy obdržel Jan Kadlec za film Amerikánka. Vlevo je herec Robert Mikluš, který mu jednu z cen předával
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Nejlepší masky jsou dílem trojice Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec, kteří pracovali na životopisném televizním snímku Smetana o významném českém skladateli.

Cenu za nejlepší masky získali (zleva) Martin Valeš a Martin Větrovec spolu s Janou Bílkovou za film Smetana
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Nejlepší dokument portrétuje fotografku Jarcovjákovou

Nejlepším dokumentem se stal snímek Ještě nejsem, kým chci být. Portrét fotografky Libuše Jarcovjákové, které se dostalo uznání za zachycení undergroundového života LGBTQ+ komunity v normalizačním Československu, vytvořila pomocí bohatého fotoarchivu a deníkových záznamů Klára Tasovská.

Cenu za nejlepší dokumentární film převzala režisérka Klára Tasovská za film Ještě nejsem, kým chci být
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Lva si odnáší i Alexander Kashcheev, který se na dokumentu podílel střihem. „Stříhat film jen z fotografií je docela výzva,“ přiznal Kashcheev. Podotkl, že střih je poměrně nenápadná práce, ale pokud střihač dostane prostor, může dokázat mnohé.

Televizní Lvy ovládl seriál Metoda Markovič: Hojer

Český lev oceňuje i televizní počiny. Vyčlenil jim nově samostatné herecké kategorie. Ocenění pro herce si přivlastnil kriminální seriál podle skutečného případu Metoda Markovič: Hojer, který vznikl pro platformu Voyo. Český lev náleží představiteli titulního vyšetřovatele Petru Lněničkovi. Ve vedlejší roli exceloval Petr Uhlík, který ztvárnil sériového vraha.

Cenu za nejlepší minisérii nebo seriál převzali (zleva) režisér Pavel Soukup ml., hlavní tvůrce a producent Tomáš Hruška, producent Lukáš Mráček a hlavní tvůrce a scenárista Jaroslav Hruška za seriál Metoda Markovič: Hojer
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Metoda Markovič: Hojer je navíc vítězem kategorie nejlepší seriál nebo minisérie. Vznikl pod tvůrčím dohledem bratrů Jaroslava a Tomáše Hruškových.

V ženských hereckých výkonech dominovala druhá řada komediálního seriálu Dobré ráno, Brno! vysílaného Českou televizí. Za hlavní roli moderátorky ranní show sošku převzala Zuzana Zlatohlávková, za vedlejší roli televizní rosničky Simona Lewandowska.

Nejlepší herečka v hlavní roli v seriálovém díle Zuzana Zlatohlávková, seriál Dobré ráno, Brno! II
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Křišťálovou sošku za nejlepší studentský film obdržela režisérka Pola Kazaková za film Plevel.

Nejlepším krátkým filmem se stal Bzukot Země, který režírovala Greta Stocklassa. Českého lva Stocklassa převzala spolu s producenty, jimiž byli Jakub Vacík a Marek Dusil.

Cenu za nejlepší krátký film převzali (zleva) režisérka Greta Stocklassa a producenti Jakub Vacík a Marek Dusil za film Bzukot Země
Zdroj: ČTK/Vít Šimánek

Lev za přínos pro Smyczka a Klemense

ČFTA rovněž každoročně uděluje i cenu za mimořádný přínos české kinematografii. Ta letos patří dvěma osobnostem. „Strašně bych si přál, aby mi dlouho vydrželo srdce a bylo tak velký, aby dokázalo obsáhnout, jak strašně mám filmařinu rád,“ uvedl první z oceněných, filmař Karel Smyczek.

Za zesnulého dirigenta Maria Klemense převzal sošku jeho syn Adam, rovněž dirigent. „Děkuji za tatínka, a až to jednou půjde, tak Českého lva předám,“ slíbil.

Jednu ze dvou cen za mimořádný přínos české kinematografii převzal režisér, scenárista a herec Karel Smyczek
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Český lev s „faceliftem“

Pořadatelé chtěli, aby letošní ceremoniál i pojetí Českých lvů bylo modernější. „Bude se jednat o facelift oproti minulým ročníkům, které byly ve stejné scéně. Bude to spojení generací, protože se snažíme večer přizpůsobit i divákům, kteří by třeba dřív na České lvy nekoukali, ale zároveň nám jde o to nevyděsit ty, kteří byli fanoušky Českého lva dosud. A to se týká jak scény, hudebního doprovodu, tak moderace,“ vysvětlil před udělováním cen kreativní supervizor večera Matěj Chlupáček.

127 minut
Záznam: Předávání cen Český lev
Zdroj: ČT

Vyhlašování vítězů už tradičně hostilo pražské Rudolfinum, večerem tentokrát provázel youtuber Karel „Kovy“ Kovář. Hudební doprovod byl v rukách DJe a producenta Jakuba Stracha, známého jako NobodyListen.

Dvaatřicátý ročník byl věnován filmovým profesionálům, kteří nemají na Lvech svou kategorii, ale bez nichž by nemohl žádný film vzniknout. Ti se ujali rolí předávajících po boku známých osobností ze světa filmu.

Načítání...