Slovensko rozšíří zákaz dovozu zboží z Ukrajiny, rozhodla vláda

Slovensko rozšíří stávající jednostranný zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny o další potraviny a zboží. Země rovněž zpřísní pravidla tranzitu zásilek s tímto nákladem přes své území. Vyplývá to ze středečního rozhodnutí vlády. Ministerstvo zemědělství v návrhu uvedlo, že opatření je potřeba přijmout mimo jiné z důvodu absence celoevropského řešení ohledně ukrajinského zboží.

Už v září tehdejší slovenský kabinet rozhodl, že Slovensko dál neumožní dovoz ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Reagoval tak na podobný krok Maďarska a Polska poté, co Evropská komise uvedla, že neprodlouží embargo na dovoz těchto čtyř druhů zemědělského zboží do unijních zemí sousedících s Ukrajinou.

Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica uložila příslušným ministrům, aby zajistili zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů či potravin z Ukrajiny a také zavedení zvláštního režimu tranzitu zásilek s určeným zbožím přes Slovensko.

Seznam komodit stanoví ministr zemědělství. Podle dokumentu, který projednala vláda, se slovenská opatření budou vztahovat nejen na zmíněné čtyři komodity z Ukrajiny, ale také například na med, pšeničnou mouku, slad či třtinový a řepný cukr.

Slovensko nejprve letos na jaře jednostranně zakázalo dovoz tří desítek různých zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Toto opatření pak Bratislava zrušila v reakci na dohodu Evropské komise s pěti členskými zeměmi včetně Slovenska ohledně zavedení unijních ochranných opatření na dovoz vybraných produktů z Ukrajiny. Platnost nařízení EU skončila v polovině září.

Slovenští dopravci ohlásili blokádu hranic

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) ve středu ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu mezi jejich zemí a Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém. Protest, který má začít v pátek odpoledne, autodopravci zdůvodnili snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie.

Současně chtějí podpořit své polské kolegy, kteří dříve tento měsíc začali blokovat polsko-ukrajinskou hranici kvůli levné ukrajinské konkurenci. „Hlavním účelem je snaha o okamžité vypovězení dohody mezi EU a Ukrajinou, v jejímž důsledku se začíná hroutit dopravní trh na Slovensku. Zároveň je účelem protestu připojit se k dopravcům z Polska, kteří své hraniční přechody blokují už čtyři týdny,“ napsala UNAS v tiskové zprávě.

Dodala, že cílem není bránit pomoci Ukrajině, která od loňska čelí ruské vojenské invazi. Podle UNAS během protestu bude umožněn převoz humanitárního zboží, vojenské pomoci, živých zvířat, paliva a chlazeného zboží. Zároveň umožní vyjet na Ukrajinu těm kamionům s komerčním zbožím, které už jsou na Slovensku, a to v počtu čtyři vozy za hodinu.

UNAS blokovala přechod před dvěma týdny

UNAS před dvěma týdny na hodinu zablokovala hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod na protest proti ukrajinským dopravcům, kteří od EU dostali do konce prvního pololetí příštího roku výjimku z regulace přepravy zboží na unijním trhu. Slovenské ministerstvo dopravy tehdy vyjádřilo pochopení pro stížnosti dopravců vůči levné konkurenci z Ukrajiny.

Po začátku protestů dopravců na polsko-ukrajinské hranici část kamionů začala jezdit přes Slovensko, což vedlo k vytváření dlouhých kolon kamionů u slovensko-ukrajinské hranice.

Ilustrační foto
Zdroj: Unsplash/Yassine Khalfalli

Slovenské ministerstvo dopravy ve středu po jednání s autodopravci uvedlo, že respektuje jejich právo stávkovat. „Dohodli jsme se, že pokud přistoupí ke stávce, budou stávkovat takovým způsobem, aby příliš nenarušili život obyvatel východního Slovenska,“ sdělil resort s tím, že požadavky UNAS bude ministr Jozef Ráž tlumočit příští týden v Bruselu.

Ještě před ohlášením akce UNAS evropská komisařka pro dopravu Adina Valeanová situaci na polsko-ukrajinském pomezí označila za „nepřijatelnou“. Ukrajina ani Evropská unie se podle ní nesmějí stát „rukojmími“ polských řidičů kamionů. Podpořila sice právo řidičů na protest, Evropská komise si ale podle ní vyhrazuje právo zasáhnout a zajistit dodržování pravidel a práva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

V Torontu při přistání havarovalo letadlo a převrátilo se

Na letišti v kanadském Torontu v pondělí při přistání havarovalo letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu. Letoun se obrátil na střechu. Dle kanadských médií je patnáct raněných, tři v kritickém stavu. Všechny pasažéry se podařilo evakuovat. Letiště je uzavřeno pro přílety i odlety.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
před 3 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 3 hhodinami

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
před 4 hhodinami

Tragédie ve Villachu má svého hrdinu, útočníka zastavil syrský krajan

Sobotní útok v rakouském Villachu, kde muž původem ze Sýrie zabil čtrnáctiletého chlapce a dalších pět lidí zranil, má svého hrdinu. Je jím dvaačtyřicetiletý Aladin al-Habibi, taktéž původem ze Sýrie, který svému krajanovi zabránil, aby v činu pokračoval. Podezřelého následně zadržela policie.
před 4 hhodinami

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
před 5 hhodinami

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
před 6 hhodinami
Načítání...