Jomkipurská válka vypukla před půl stoletím. Lekce skýtá dodnes

3 minuty
Události: Před padesáti lety vypukla jomkipurská válka
Zdroj: ČT24

Před padesáti lety vypukla jomkipurská válka, při které Sýrie a Egypt zaútočily na Izrael. Během konfliktu, jenž odstartoval 6. října 1973, se sváděly obří tankové bitvy. Ačkoliv se poté mohlo zdát, že konvenční války jsou minulostí, ruská invaze na Ukrajinu takové domněnky změnila.

Na začátek války vzpomíná i někdejší izraelský podplukovník a válečný veterán Avigdor Kahalani, který sloužil v oblasti Golanských výšin, na niž zaútočily syrské síly. „Poměr sil mezi námi byl takový, že na jeden izraelský tank připadalo osm nebo deset syrských,“ popsal Kahalani.

Ten tehdy ze zbytků otřesených jednotek poskládal novou skupinu a začala jedna z největších tankových bitev druhé poloviny 20. století. Dnes se místu, kde se odehrála, říká Údolí slz. „Byla to otázka vedení, jak přesvědčit vojáky, aby se ke mně připojili. Rozmístili jsme se na kopcích. Bylo to skoro nemožné,“ dodal někdejší podplukovník.

Izrael koordinovaný syrsko-egyptský útok zaskočil. Židovský stát nakonec zvítězil, ale za cenu velkých ztrát. Například Kahalani ve válce přišel o bratra a švagra. Je přitom držitelem nejvyššího vojenského vyznamenání. Jeho tank Centurion je teď vystaven v muzeu.

Zkušenosti Izraele vítá Ukrajina

Bitvy roku 1973 ale nejsou jen záležitostí pro historiky a vojenská muzea. Padesát let poté totiž kvůli ruské invazi na Ukrajinu svět znovu zažívá velkou konvenční válku. Střety u Kyjeva nebo Charkova ukázaly, že tanky stále mají svůj význam. „Hodně se mluví o budoucnosti tanků a jestli vůbec potřebujeme tolik tanků. Víte, tam kde se zastaví tank, tam je hranice. To je jistota. I v Rusku nebo na Ukrajině,“ podotkl Kahalani.

Izraelská armáda se nyní připravuje na asymetrické konflikty i konvenční války. „Musíme být schopni vést boje v městském prostředí, ale zároveň si musíme být vědomi toho, že může přijít i konvenční válka s tanky jako teď v Rusku a na Ukrajině,“ okomentoval celou věc izraelský brigádní generál Benci Gruber. 

Zkušenosti židovského státu, který v prvních třiceti letech své existence svedl čtyři války se svými sousedy, jsou nyní inspirací pro Ukrajinu. „Od nynějška se naše děti budou připravovat jako v Izraeli. Jakmile budou schopny držet zbraň, budou se připravovat,“ řekl ukrajinský brigádní generál Valerij Jembakov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy.
14:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
13:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
před 3 hhodinami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 7 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 10 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 19 hhodinami
Načítání...