Slovensko zavede kontroly na hranicích s Maďarskem

Slovensko od čtvrtka na deset dnů zavede kvůli nelegální migraci kontroly na hranicích s Maďarskem, rozhodla vláda v Bratislavě. Slovenský premiér Ľudovít Ódor řekl, že kontroly budou namátkové. Podobný krok vůči Slovensku v úterý ohlásily Česká republika, Polsko a Rakousko. Podle Ódora však tato opatření velký výsledek pro Evropu mít nebudou.

Podle vládního materiálu budou kontroly vykonávány na těch úsecích 655 kilometrů dlouhé slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko jejího nelegálního překračování. Cílem je co nejméně omezit plynulost přeshraničního provozu.

„Není to odveta. Nikdo nechce mít ‚černého Petra‘. V konečném důsledku to situaci neřeší. Občany zatížíme dalšími prostředky prostřednictvím rozpočtu a jejich drahocenný čas bude plýtván na hraničních přechodech,“ řekl Ódor k zavedení hraničních kontrol.

Slovenské ministerstvo vnitra nepočítá se zpřísněním režimu na takzvané zelené hranici. Náklady na kontroly na hraničních přechodech vyčíslilo na čtyři miliony eur (98 milionů korun) měsíčně.

Podle Ódora Slovensko hranici s Maďarskem nedokáže hermeticky uzavřít. „Že bychom my zastavili tok migrantů, to ne. To zastaví pravděpodobně až počasí. Nebo pokud Evropská komise či Maďarsko bude umět ochránit schengenskou hranici,“ poznamenal Ódor. Dodal, že bez rozhodnutí sousedních zemí by Slovensko kontroly nezavedlo.

Dominový efekt kontrol

Slovensko je pro migranty tranzitní zemí při jejich snaze dostat se do západní Evropy. Na Slovensko běženci v nynější migrační vlně vstupují obvykle právě z Maďarska, které rovněž leží na takzvané západobalkánské migrační trase.

V úterý Česko, Polsko a následně i Rakousko oznámily, že od středy zavedou dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem; všechny tyto čtyři země stejně jako Maďarsko patří do schengenského prostoru volného pohybu osob.

Slovenské dopravní servisy ve středu dopoledne nehlásily zdržení na hraničních přechodech do Česka, Polska a Rakouska. Podle slovenských médií polské úřady některé přechody se Slovenskem uzavřely pro motorová vozidla a zakázaly také přecházet hranici i turistům ve Vysokých Tatrách.

Během první noci po zavedení namátkových kontrol zadržela česká policie na hranici se Slovenskem pět desítek migrantů, kteří se pokusili do země vstoupit nelegálně.

Výrazný nárůst migrace

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko v povědomí většiny migrantů vnímáno jako první bezpečná země, ze které jim nehrozí vytlačení mimo schengenský prostor.

Slovensko za první tři čtvrtletí letošního roku zaznamenalo téměř čtyřicet tisíc migrantů, kteří do země vstoupili nelegálně. Oproti stejnému období loňska to představuje jedenáctinásobný nárůst. Jen za samotné září slovenské úřady zaznamenaly více těchto běženců než za celý rok 2022.

Předseda slovenské strany Smer–SD Robert Fico, který po vítězství své strany v sobotních parlamentních volbách dostal pověření k vytvoření nové vlády, už v úterý řekl, že od úřednického kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora očekává rozhodnutí o zavedení hraničních kontrol na slovensko-maďarských hranicích. Fico téma migrace využíval ve volební kampani a po volbách pak uvedl, že k řešení je třeba použít sílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Anthropic odmítl ultimátum Pentagonu

Společnost Anthropic odmítla požadavky Pentagonu, který chtěl využívat její technologii umělé inteligence (AI) bez omezení pro běžné uživatele. Americké ministerstvo obrany přitom sdělilo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, tak bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Společnost dostala čas na rozhodnutí do pátku 17:01 amerického času (23:01 středoevropského času).
12:38Aktualizovánopřed 3 mminutami

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
00:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německo zpřísnilo azylová pravidla, z velké části vychází z migračního paktu EU

Německo zpřísnilo svá azylová pravidla a zároveň usnadnilo přístup žadatelů o azyl na pracovní trh. Poslanci Spolkového sněmu schválili příslušné návrhy zákonů, které z velké části převádějí do německého práva azylovou reformu Evropské unie z roku 2024, takzvaný migrační pakt.
před 1 hhodinou

Orbán se s Ficem dohodl na vzniku komise pro ropovod Družba

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek oznámil, že se dohodl se svým slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) na vytvoření společné maďarsko-slovenské komise pro vyhodnocení stavu ropovodu Družba. Informuje o tom agentura Reuters. Fico řekl novinářům, že součástí inspekční skupiny by měli být zástupci Slovenska, Maďarska a Evropské komise. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval v pátek Fica na Ukrajinu.
11:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bez souhlasu europarlamentu začala Komise prozatímně zavádět dohodu s Mercosurem

Evropská unie začne prozatímně zavádět rozsáhlou obchodní dohodu se skupinou latinskoamerických států Mercosur, přestože ji Evropský parlament ještě neschválil. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Reagovala tak na čtvrteční krok Uruguaye a Argentiny, které obchodní dohodu ratifikovaly.
před 2 hhodinami

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros. Studia může převzít Paramount

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix oznámil, že odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu korun).
03:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rudý příliv zabíjí v Jižní Africe korýše

Přemnožené mikroskopické mořské řasy zaplavily oceán u západního pobřeží Jihoafrické republiky. Jev známý jako rudý příliv způsobuje hromadný úhyn korýšů a dalších mořských živočichů, informovala agentura AP.
před 3 hhodinami

Rekordní počet Američanů opouští Spojené státy, píše WSJ. Míří i do Česka

Novým americkým snem pro některé občany USA je už tam nežít, píše list The Wall Street Journal (WSJ). Američané podle něj v rekordním počtu Spojené státy opouštějí a usazují se se svými rodinami v zemích, které považují za dostupnější a bezpečnější. Například v Česku se podle něj počet Američanů za posledních deset let více než zdvojnásobil.
před 5 hhodinami
Načítání...