Maduro vládne Venezuele už deset let, lidé žijí v chudobě

3 minuty
Nicolás Maduro deset let u moci
Zdroj: ČT24

Přesně deset let už je ve Venezuele u moci Nicolás Maduro. Za vlády tohoto bývalého řidiče autobusu a odborového předáka se země propadla do hluboké hospodářské krize, která vedla k chaosu, prudkému nárůstu kriminality i hladu. Za poslední dekádu kvůli tomu z Venezuely uprchlo přes 7 milionů lidí, včetně části opozice, kterou Maduro tvrdě potírá.

Davy lidí prchají z Jižní do Střední Ameriky přes Panamskou šíji, brodí se vodou i blátem po nebezpečných stezkách. Asi 80 procent z nich jsou Venezuelané prchající ze lepším životem. Ani v místech, kam utíkají, na ně ale nečeká ráj na zemi. Pracují do úmoru v restauracích nebo v autodílnách, ale vracet se domů nechtějí za žádnou cenu.

Ti, kteří zůstali, potvrzují, že na základní potřeby si vydělávají horko těžko. Do zahraničí neodešli třeba proto, že se starají o rodiče, nebo z obavy, že v jejich věku už je venku nikdo nezaměstná. „Ať je to, jak chce, přežívám. Mám na jídlo, občas na boty. Je to tvrdé, ale přežívám,“ popisuje podmínky Luzmilla Arrechederová, která pracuje jako kadeřnice v Caracasu.

Někteří Venezuelané ujišťují, že hůř už bylo, vzpomínají na noci, kdy se báli vyjít do ulic, protože tam řádily násilnické gangy – často pod rouškou úplné tmy, protože zemi postihly masivní výpadky proudu. Ve dne zase lidé ze zoufalství i z hladu rabovali obchody, kde ještě zbylo nějaké zboží.

Mnozí vinu za kritický stav země připisují prezidentu Nicolási Madurovi, kterého si před deseti lety za svého nástupce vybral charismatický levicový vůdce Hugo Chávez, který sice řadu lidí vytáhl z chudoby, ale zároveň svými reformami zadělal na hospodářskou krizi.

Sedm let po svém nástupu měl Maduro namále. Špatné hospodaření, které nedokáže zastřít chávezovským charismatem, vyhnalo do ulic davy demonstrantů pod vedením opozičního lídra Juana Guaidóa. Ten se v lednu 2019 prohlásil za vítěze prezidentských voleb a řada zemí ho uznala. Maduro přesto moc nepustil. Opozici dál tvrdě pronásleduje a zemi dál opouštějí zoufalí lidé, kteří před sebou doma nevidí žádnou budoucnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 39 mminutami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 1 hhodinou

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 7 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 12 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 13 hhodinami
Načítání...