Potopené americké letadlové lodě i zničené čínské námořnictvo. Válečné hry simulovaly útok na Tchaj-wan

Potenciální invaze na Tchaj-wan v roce 2026 by znamenala obrovské ztráty pro armády Číny, Tchaj-wanu, Japonska a USA. Vojenské ambice by se ale Pekingu nezdařilo naplnit. Píše o tom americká stanice CNN s odkazem na válečnou simulaci, kterou provedl vlivný washingtonský think tank.

Potenciální vítězství Spojených států a jejich spojenců podporujících podle vymodelovaného případu Čínou napadený Tchaj-wan předpokládá Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), které sídlí ve Washingtonu.

Cenou za úspěch by ale podle několika z vyzkoušených scénářů bylo potopení nejméně dvou amerických letadlových lodí. „Spojené státy a Japonsko ztratí tucty lodí, stovky letadel a tisíce vojáků. Takové ztráty by zničily globální postavení USA na několik let,“ cituje výsledky modelace CNN. Za první tři týdny konfliktu by mohlo zahynout až 3 200 amerických vojáků.

Čína, která ve válečné hře sehrála roli agresora, by pak musela počítat, že její námořnictvo by na konci konfliktu zůstalo v troskách. Neúspěch by doprovázela smrt zhruba deseti tisíců čínských bojovníků nebo ztráta 155 bojových letounů.

Analytici předvídají také masivní ztráty v řadách tchajwanské a japonské armády. CSIS ve svých závěrech předpokládá i zničení ekonomiky na napadeném ostrově. Obyvatelé Tchaj-wanu by podle nich zůstali bez elektřiny a základních služeb.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nevzdáme se síly, vzkázal Si

Válečné hry jsou simulace, které pomáhají generálům i nižším důstojníkům vymýšlet nejrůznější plány, odhadovat, jak se zachová nepřítel, a promýšlet nejrůznější strategické a taktické možnosti. CSIS tvrdí, že jeho modelace možného konfliktu na Tchaj-wanu patří mezi doposud nejdetailnější.

Centrum ale dodává, že jeho analýza nechce předjímat, že je konflikt nevyhnutelný nebo vůbec možný. „Čínští představitelé mohou zaujmout strategii diplomatické izolace, tlaku v šedé zóně, nebo ekonomického nátlaku na Tchaj-wan,“ cituje zprávu CNN.

De facto nezávislý a demokratický Tchaj-wan čínští komunisté považují za součást svého teritoria. „Řešení otázky Tchaj-wanu je věcí čínského lidu a je na něm, aby o ní rozhodl. Budeme i nadále usilovat o mírové znovusjednocení, ale nikdy neslíbíme, že se vzdáme síly. Vyhrazujeme si právo použít k tomu všechny prostředky,“ prohlásil loni v říjnu prezident Si.

Tchaj-wan dlouhodobě podporují Spojené státy. Joe Biden nicméně jako první americký prezident prohlásil, že by USA ostrov podpořily vojensky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
před 3 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 31 mminutami

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostech, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 43 mminutami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 1 hhodinou

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...