Přívrženci brazilského exprezidenta Bolsonara načas pronikli do Kongresu a dalších institucí

V Brazílii pronikli v neděli příznivci exprezidenta Jaira Bolsonara do budovy parlamentu a prezidentského paláce Planalto, uvedla agentura AP. Neuznávají vítězství jeho nástupce Luize Inácia Luly da Silvy. Demonstranti podle zahraničních agentur vzali útokem také blízkou budovu nejvyššího soudu. Lula da Silva toto počínání odsoudil, útočníky označil za fašisty a fanatiky a slíbil, že budou potrestáni. Před 23. hodinou středoevropského času agentura Reuters informovala, že brazilským bezpečnostním složkám se podařilo dostat budovy státních institucí znovu pod kontrolu.

Na fotografiích a záběrech šířících se na sociálních sítích byly vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zachycovaly na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších byli protestující už údajně v jednom ze sálů.

Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazovaly demonstranty, kterak listují v dokumentech na stolech nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny. Prezident Lula da Silva se podle agentury Reuters nenachází v metropoli, ale ve městě Sao Paulo.

Náměstí tří mocí, kde se nachází jak budova parlamentu, tak nejvyššího soudu i prezidentský palác, zaplavily tisíce protestujících. Předseda brazilského senátu Rodrigo Pacheco podle AP po vypuknutí protestů řekl, že v pohotovosti je celý policejní aparát. Brazilská policie se v neděli původně neúspěšně pokusila demonstranty před budovou parlamentu rozehnat slzným plynem.

Potyčky demonstrantů s policií

Soudě podle videí na sociálních sítích propukly mezi demonstranty a policií potyčky. Na jednom ze záznamů je vidět, jak se dav vrhá na policistu na koni, shazuje ho a bije tyčemi. Další zobrazuje demonstranty fyzicky napadající novináře. Mnozí demonstranti dorazili ve žlutém a zeleném oblečení, barvách brazilské vlajky, které zároveň symbolizují působení Bolsonara v prezidentském úřadu.

„Tento absurdní pokus o prosazení jejich vůle nemá šanci na úspěch,“ napsal na Twitteru ministr spravedlnosti Flávio Dino. „Vláda federálního distriktu hlavního města ujistila, že dorazí posily. Složky, které máme k dispozici, konají,“ doplnil.

„Poklidné demonstrace v mezích zákona jsou součástí demokracie. Avšak pustošení a vpád do veřejných budov se pravidlům vymykají,“ uvedl bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro k nedělnímu vpádu na Twitteru. Dodal také, že odmítá obvinění svého nástupce a současného prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, podle kterého svým chováním nepokoje podnítil.

Bolsonaro svou porážku výslovně neuznal a oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu. 

Předseda Bolsonarovy Liberální strany (PL) Vlademar Costa Neto dění také odsoudil. „Nemůžeme s vpádem do Národního kongresu souhlasit,“ zdůraznil.

Předsedkyně Lulovy Strany pracujících (PT) Gleisi Hoffmannová obvinila šéfa federálního okrsku Ibaneise Rochu ze zodpovědnosti za nepokoje. „Byl to ohlášený zločin proti demokracii, proti vůli voličů a za jiné zájmy,“ prohlásila. Rocha nicméně sdělil, že s okamžitou platností propustil šéfa bezpečnosti v hlavním městě Andersona Torrese. „Vyslal jsem do ulic všechny bezpečnostní složky, aby zodpovědné zadržely a potrestaly,“ uvedl Rocha.

Současný prezident se podle agentury Reuters v době vpádu do budov státních institucí nenacházel v metropoli, ale ve státě Sao Paulo. V noci na pondělí se vrátil do Brazílie, kde zkontroloval stav a škody v prezidentském paláci. Následně se sešel s představiteli nejvyššího soudu v soudní budově, napsal server O Globo.

Odsouzení nepokojů světovými politiky

Podporu Lulovi vyjádřil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který mu prostřednictvím Twitteru vzkázal, že „není sám a má podporu Mexika, amerického kontinentu i světa“. Útok odsoudili i americký ministr zahraničí Antony Blinken, francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda Evropské rady Charles Michel. Americký prezident Joe Biden označil obsazení státních budov za nehorázné.

„Odsuzuji útok na brazilské demokratické instituce. Vůle Brazilců a tamní instituce musí být respektovány,“ napsal generální tajemník OSN António Guterres.

Bolsonarovi sympatizanti protestují proti návratu levicově orientovaného Luly k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového prezidenta Bolsonara. Demonstranti blokují silnice, zapalují auta a shromažďují se před armádními budovami, kde žádají ozbrojené síly, aby se zapojily, podotkla agentura AP. Úřadu se Lula ujal minulou neděli.

Média dávají aktuální událost do souvislosti s útokem přívrženců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu v centru Washingtonu ze 6. ledna 2021. Ani oni se nechtěli smířit s jeho porážkou ve volbách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 55 mminutami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 2 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 3 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...