Destrukce je v Saltivce vidět všude. Rusové charkovské sídliště bombardovali několik měsíců

3 minuty
Události: Destrukce je v Saltivce vidět na každém kroku
Zdroj: ČT24

Charkovské sídliště Saltivka Rusové bombardovali nepřetržitě řadu měsíců. V různé míře jsou poškozené téměř všechny budovy. Obyvatelé stále nemají vodu, plyn ani topení. Opravy však oddaluje nedostatek financí i hrozba dalšího ostřelování. Ve čtvrti natáčel štáb ČT s reportérem Janem Šilhanem.

Obytné domy na sídlišti Saltivka ničily ruské střely od začátku invaze v únoru letošního roku. Severovýchodní cíp města byl totiž nejblíže ruským pozicím. Okupanti se zastavili u nápisu před vjezdem do Charkova.

Rusko chtělo toto oblastní centrum dobýt co nejdřív. Město, kde žil před válkou téměř jeden a půl milionu obyvatel, má totiž strategickou polohu – leží nedaleko ruských hranic. Téměř každodenní ostřelování skončilo až v září, kdy se ruská vojska z okolí stáhla.

Saltivka má nejtěžší chvíle zřejmě za sebou, jejich následky ale zatím nikoliv. To nejhorší už úřady z ulic sklidily, opravy domů ale brzdí nedostatek peněz i hrozba dalších útoků. „Jezdili jsme vozem a sbírali všude kolem kusy železa. Kolik z toho byly rakety, nevím,“ popisuje úklid pracovník městských služeb Michail.

Pět set domů půjde k zemi

Opravář Vadim přišel pomoci známému utěsnit rozbombardovaný balkon. „Protože je tam velký průvan,“ vysvětluje. Byt ve čtrnáctém patře dopadl ještě dobře. Na rozdíl od desítek dalších alespoň stojí.

V obyvatelných panelových domech funguje jen elektřina. Vodu, plyn a topení místní nemají od března. „Teď je v bytě teplota někde na nule,“ popisuje obyvatelka jednoho z domů Viera Dymitryovna. Na opravy je přitom nejvyšší čas. Začínající zima bude mimořádně těžká.

Nejhůře postižené budovy chce radnice nechat strhnout. Takových mohlo být v celém městě až pět set. Víc než polovina z nich se nachází právě na sídlišti Saltivka. Město už jedná o výstavbě zcela nové moderní čtvrti, jeden ze zničených objektů má ale zůstat, aby sloužil jako památník bojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 1 hhodinou

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 4 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 5 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...