Sunak poprvé čelil interpelacím. Hájil ministryni, která před týdnem rezignovala kvůli porušení etiky

Nový britský premiér Rishi Sunak v Dolní sněmovně poprvé odpovídal poslancům jako ministerský předseda. Značnou část interpelací strávil obhajováním svého rozhodnutí jmenovat Suellu Bravermanovou ministryní vnitra poté, co před týdnem rezignovala. V novém kabinetu se mísí Sunakovi spojenci se zkušenými ministry z vlád Liz Trussové a Borise Johnsona. Vláda odložila oznámení napjatě očekávaného programu ozdravení veřejných financí země na polovinu listopadu, tedy o dva a půl týdne později, než bylo původně plánováno.

Během pravidelného zasedání Dolní sněmovny se opoziční politici zaměřili na zátěž, kterou si noví ministři nesou z vlád Johnsona, jenž skončil v červenci po řadě etických skandálů, a Trussové, jejíž vláda vydržela pouhých sedm týdnů.

Sunak si do svého kabinetu přivedl lidi z různých křídel Konzervativní strany. Odvolal asi tucet členů kabinetu Trussové, ale na svých místech zůstalo několik vysoce postavených osobností, mimo jiné ministr zahraničí James Cleverly a šéf resortu obrany Ben Wallace.

Nový premiér čelil kritice za to, že znovu jmenoval do čela ministerstva vnitra Bravermanovou, která minulý týden rezignovala poté, co porušila etická pravidla a odeslala citlivý vládní e-mail ze soukromého účtu. Svůj rezignační dopis použila ke kritice Trussové, čímž urychlila její konec ve funkci ministerské předsedkyně.

Kritici vyjádřili údiv nad tím, že se Bravermanová mohla vrátit do funkce necelý týden po své rezignaci a před vyšetřováním porušení etických pravidel.

Opoziční lídr Keir Starmer naléhal na Sunaka, aby vysvětlil jmenování Bravermanové, a obvinil ho z toho, že s ní uzavřel „špinavou dohodu“. Sunak reagoval tím, že Bravermanová „udělala chybu v úsudku“ a omluvila se. Dodal, že ji má rád zpět ve vládě.

Hunt představí ekonomický balík později

Sunak se ujal úřadu v úterý poté, co ho do čela Konzervativní strany vybrali jeho spolustraníci z řad poslanců. Ve svém prvním projevu před premiérským sídlem v Downing Street slíbil, že napraví chyby Trussové a stabilizuje ekonomiku.

Balíček ničím nevyvážených daňových škrtů, který Trussová představila minulý měsíc, vyděsil finanční trhy, vedl k propadu libry na rekordně nízkou úroveň, donutil britskou centrální banku k intervencím, vymazal autoritu Trussové v Konzervativní straně a skončil její rezignací.

Sunak také ponechal ve funkci ministra financí Jeremyho Hunta, kterého Trussová jmenovala před dvěma týdny, aby stabilizoval trhy. Jeho odvolání by pravděpodobně vyvolalo nové otřesy.

Hunt měl 31. října představit plány, jak vláda plánuje zajistit miliardy liber, aby zaplnila rozpočtovou díru, která vznikla v důsledku prudce rostoucí inflace a zpomalující se ekonomiky a kterou ještě zhoršily plány Trussové. Vláda ale nyní představení balíku posunula na 17. listopadu.