Turecký parlament schválil zákon o dezinformacích, hrozí novinářům vězením

Turecký parlament ve čtvrtek schválil zákon, který umožní trestat novináře nebo uživatele sociálních sítí až tříletým odnětím svobody za šíření dezinformací. Podle kritiků může tato norma, kterou navrhl prezident země Recep Tayyip Erdogan, vést k omezení svobody slova. Informovala o tom agentura Reuters.

Norma předpokládá tříleté vězení za šíření nepravdivých informací o národní bezpečnosti, pokud to ve veřejnosti vyvolá paniku nebo strach. Zákon prošel parlamentem, v němž mají většinu zákonodárci z Erdoganovy vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a jejich političtí spojenci.

Předseda novinářské asociace parlamentních zpravodajů Kemal Aktaş dříve uvedl, že zákon bude znamenat ohrožení svobody slova a tisku v Turecku. Syndikát novinářů z města Diyarbakir k němu řekl: „Je to jeden z nejtěžších cenzurních zásahů v dějinách (turecké) republiky.“

Vládní poslanci ale odmítají, že by chtěli zavést cenzuru. „O blokování či omezování přístupu k sociálním médiím nemůže být řeč. AKP je stranou, která bojuje proti cenzuře a zákazům,“ uvedl vládní poslanec Hüsein Yayman.

Agentura AFP ovšem Erdoganovy kroky hodnotí jako snahu zpřísnit rok před parlamentními volbami dohled nad tiskem. Vláda a s ní spříznění lidé vlastní největší mediální domy v zemi. Novináři navíc čelí obžalobám, například za urážku prezidenta. V žebříčku svobody tisku nevládní organizace Reportéři bez hranic je Turecko na 149. místě ze 180 hodnocených zemí.

Načítání...