V Brazílii se uzavřely volební místnosti. Brazilci volili většinu zákonodárců na úrovni federace i regionů, guvernéry jednotlivých států, ale především prezidenta. Po sečtení 41 procent hlasů v rozhodování o hlavě státu vedl stávající krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro se ziskem 47 procent hlasů. Průzkumy přitom přisuzovaly vítězství jeho soupeři a levicovému kandidátovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva, který měl ve stejnou dobu 44,2 procenta.
Lula vyzval Bolsonara. Brazilci volili prezidenta
Podle některých průzkumů má Lula šanci získat přes padesát procent hlasů a stát se tak prezidentem v prvním kole volby. Případné druhé kolo se bude konat 30. října.
Lula a Bolsonaro nejsou jedinými kandidáty, průzkumy i média se nicméně shodují, že jsou těmi, kteří mají ve volbách šanci uspět.
Sedmašedesátiletý Bolsonaro čelil během své vlády široké kritice, i ze zahraničí, kvůli opatřením, jimiž přispěl k výrazně rychlejšímu ničení amazonského pralesa. Mnozí mu vyčítají i laxní přístup k šíření covidu-19, velký počet vojáků ve vládních funkcích či velký nárůst prodeje zbraní, který usnadnil řadou dekretů.
Šestasedmdesátiletý Lula je stále jedním z nejoblíbenějších levicových lídrů Latinské Ameriky. Velkou popularitu mu za jeho vlády vynesly zejména sociální programy, jimiž dostal miliony Brazilců z bídy. Reputaci mu ale v předchozích letech poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Všechny verdikty vůči němu nicméně posléze zrušil nejvyšší soud.
Někteří pozorovatelé mají obavy z povolebního vývoje kvůli ostré Bolsonarově rétorice, která připomíná počínání bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa po volební prohře. Penzionovaný armádní důstojník Bolsonaro, který se pozitivně vyjadřuje o někdejší brazilské diktatuře (1964–1985), stejně jako před volbami v roce 2018 kritizoval elektronický volební systém a předem zpochybňoval i volební proces.
Volební místnosti se uzavřely 17:00 místního času (22:00 SELČ) a výsledky mohou být známy už zhruba čtyři hodiny poté, právě díky elektronickému volebnímu systému. Voliči v Brazílii od roku 1996 nevhazují papírové lístky do volebních uren, ale na malé obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie vybraného uchazeče o danou funkci.