Přibývá důkazů, že Rusové používají zakázané kazetové bomby

3 minuty
Události: Používání kazetových bomb na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Kazetové bomby jsou jako smrtící déšť a důkazů o jejich nasazení ve válce na Ukrajině přibývá. Tento druh munice, který řada zemí zakazuje, přitom stojí za stovkami, možná tisícovkami obětí.

Zrádnost kazetových bomb spočívá v tom, že se ještě ve vzduchu rozpadnou na mnoho malých částí, drobných bomb, které dokážou zasáhnout poměrně velké území –⁠ až několik desítek metrů čtverečních. Mohou nést střepiny, kovové špony, plyn, ale třeba i bílý fosfor, který se téměř nedá uhasit.

Na zboření domu kazetové bomby mnohdy nestačí, k zabíjení jsou ale silné dost. Hlavně ve městech bývají ničivé. Některé nálože navíc nemusí vybuchnout, smrtelnou hrozbou tak zůstávají i dlouho po dopadu.

„V současné výbavě Ruska je například munice Tornado, která může obsahovat mnoho menších bomb. V kazetním bloku jich může být až 650,“ vysvětluje velitel pyrotechnického týmu v Dnipropetrovské oblasti Sergej Pytuk.

Tragédie na koupališti

Město Časiv Jar leží blízko Bachmutu a také fronty, blíží se k němu ruské jednotky. A ty zde o sobě dávají „vědět“ opakovaně. Třeba odpoledne prvního letního dne mezi návštěvníky tamního koupaliště dopadla právě kazetová bomba. Jednoho člověka zabila, dalších jedenáct zranila. Z toho bylo šest dětí.

I když jsou lidé z Časiv Jaru nejméně týden bez elektřiny, pitné vody a vytápění a nezbývá jim nic jiného než vařit venku na ohni, berou tyto momenty za svaté, protože mají klid.

Kazetové bomby zakazuje používat v rezidenčních oblastech víc než stovka zemí. Mezi signatáři úmluvy Rusko není, i ono ale musí ctít mezinárodní právo. To má použití munice za nehumánní čin a možný válečný zločin. Celkově jich teď nejvíc prověřují úřady u ukrajinské metropole.

„V Kyjevské oblasti jsme dosud identifikovali víc než čtyři tisíce válečných zločinů ze strany vojsk Ruské federace,“ tvrdí Stanislav Kozynčuk z tamní prokuratury. Ve velkém počtu těchto incidentů přitom zřejmě hrály roli právě kazetové pumy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 33 mminutami

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 38 mminutami

V Kyjevě jedná koalice ochotných. Přijeli Macron, Starmer, Merz a Tusk

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Setkání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.
07:47Aktualizovánopřed 42 mminutami

V okolí Barcelony vznikl „chlorový oblak“

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 53 mminutami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 5 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 14 hhodinami
Načítání...