Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním na Elysejský palác o tom informovala agentura AFP. Je teprve druhou ženou, která byla jmenována do této funkce. V úřadu nahradila Jeana Castexe, jenž stál v čele kabinetu od července 2020 a odpoledne podal demisi.
Novou francouzskou premiérkou se po Castexovi stala Élisabeth Borneová
Očekává se, že současný francouzský prezident Emmanuel Macron a Borneová jmenují svou vládu v nadcházejících dnech.
Jednašedesátiletá politička je první ženou, která bude zastávat post premiérky od dob Édith Cressonové. Ta vedla francouzskou vládu v letech 1991 až 1992 za socialistického prezidenta Françoise Mitterranda. „Chtěla bych svou nominaci věnovat všem malým holčičkám a vzkázat jim, aby si šly za svými sny,“ řekla Borneová ve svém inauguračním projevu.
„Bylo opravdu načase, aby na tomto postu byla jiná žena, a já vím, že Borneová je pozoruhodný člověk s mnoha zkušenostmi… Myslím, že je to velmi dobrá volba,“ řekla Cressonová BFM TV.
Borneová byla od roku 2020 ministryní práce v Macronově vládě. Předtím vedla resort dopravy a šéfovala také ministerstvu pro životní prostředí, kde prosazovala zákony přátelštější k cyklistům.
Na ministerstvu práce dohlížela na jednání s odbory, které vyústily ve snížení podpory v nezaměstnanosti pro některé uchazeče o zaměstnání. Za jejího působení klesla nezaměstnanost na nejnižší úroveň za posledních patnáct let a nezaměstnanost mladých lidí na nejnižší úroveň za posledních 40 let.
Borneová uvedla, že Francie musí v boji proti změně klimatu jednat „rychleji a důrazněji“. V projevu také slíbila, že bude dále pracovat na ochraně kupní síly Francouzů, která je podle průzkumů veřejného mínění hlavní obavou voličů.
Demise byla očekávaná
Castex podal demisi vlády do Macronových rukou odpoledne na schůzce v Elysejském paláci. Prezident ji přijal.
Castexův krok otevřel cestu k dlouho očekávané revizi Macronova kabinetu. Staronový šéf Elysejského paláce po svém dubnovém znovuzvolení prohlásil, že jeho nová vláda by měla mít méně ministrů.
Macron podle agentury Reuters potřebuje vyslat signál, že vnímá frustraci voličů, která se projevila nízkou volební účastí a velkou podporou krajní pravice i levice. Minulé pondělí uvedl, že má jasno, kdo se stane příštím premiérem. Borneová je podle něj osobnost, která vykazuje sociální, ekologické, ale také ekonomické cítění.
Borneová by podle Reuters mohla Macronovi pomoci čelit výzvě levicového veterána Jeana-Luca Mélenchona, který se v prezidentských volbách umístil na třetím místě. Mélenchon vytvořil širokou levicovou koalici, která má ambice zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách.
Kritika
Lídr levice na Twitteru Macronovu volbu nové premiérky kritizoval. „Borneová je proti zvyšování minimální mzdy a pro odchod do důchodu v 65 letech. Začíná nové období sociálního týrání,“ napsal Mélenchon. Podle Reuters se očekává, že Borneová se pokusí Macronovi pomoci v prosazení obtížnějších reforem, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu.
První kolo voleb do francouzského Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Pokud není v prvním kole v daných obvodech nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.