Otevření úřadu Tchaj-wanu pod jeho názvem byla chyba, řekl prezident Litvy. Tamní firmy čelí tlaku Číny

Litva udělala chybu, když dovolila Tchaj-wanu, aby ve Vilniusu otevřel zastupitelský úřad pod svým názvem, prohlásil litevský prezident Gitanas Nauséda. Listopadové otevření tchajwanského úřadu vyvolalo ostrou reakci Pekingu a pobaltská země nyní podle hlavy státu čelí důsledkům. Litevské firmy, jež obchodují s Čínou, si stěžují na obchodní omezení.

Litva i Tchaj-wan si podle prezidenta mohou svobodně otevírat zastupitelské úřady, které nemají diplomatický status. Problémem je podle něj jméno úřadu. „Domnívám se, že chybou nebylo otevření zastoupení Tchaj-wanu, ale název, který se mnou nebyl konzultován,“ řekl litevské rozhlasové stanici prezident Žiniu Radijas, který dohlíží na zahraniční politiku země a reprezentuje Litvu na summitech Evropské unie.

Úřad ve Vilniusu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě, zatímco zastupitelství v jiných zemích mají v názvu jméno metropole Tchaj-pej. Ostrov se tím vyhýbá odkazu na celé území. Peking totiž považuje demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, za odpadlickou provincii a snaží se ho mezinárodně izolovat. Ostrovní republika se považuje za nezávislou.

Jde o útok, tvrdí prezident

Peking několik dní po otevření úřadu oficiálně degradoval diplomatické vztahy s Litvou z úrovně velvyslanectví na kancelář chargé d'affaires. Zároveň vyjádřil silnou nespokojenost s počínáním pobaltské země, která otevření zastupitelství povolila bez ohledu na jeho námitky.

Vilnius tehdy potvrdil, že se hlásí k politice jedné Číny, ale současně si vymínil, že má právo rozšířit spolupráci s Tchaj-wanem. V prosinci Litva stáhla své diplomaty z Číny do vlasti poté, co čínské ministerstvo zahraničí požadovalo vrácení diplomatických průkazů zástupců Litvy, připomněla agentura Bloomberg.

„Nyní se musíme vypořádat s následky,“ řekl Nauséda podle litevské veřejnoprávní stanice LRT. „Proti Litvě začala být přijímána nekonvenční opatření a my musíme být velmi aktivní a dát EU jasně najevo, že se jedná o útok, jakýsi nátlak na jednu z unijních zemí,“ doplnil.

Litevské společnosti, které obchodují s Čínou nebo jsou součástí dodavatelských řetězců napojených na asijskou zemi, si v poslední době stěžují na obchodní omezení. Představitelé Litvy označují tato opatření za „nevyhlášené sankce“. Asijská země údajně zastavila odbavování litevského vývozu, což podle Bloombergu přimělo EU, aby si stěžovala u Světové obchodní organizace (WTO).

Litevský svaz průmyslníků oznámil, že žádá pomoc od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) při jednáních s Čínou kvůli ekonomickému nátlaku a zablokovaným dodávkám v přístavech. Přibližně 130 společností nemůže odbavit své zásilky přes čínské celní úřady, nebo náklad přesměrovat. Nadnárodní společnosti jsou tlačeny k tomu, aby ukončily spolupráci s Litvou, jinak riskují restrikce na čínských celnicích, tvrdí sdružení.

Peking blokování litevského exportu popírá. Jedna tchajwanská společnost už ve snaze podpořit pobaltskou zemi nakoupila 20 400 lahví litevského rumu, které Čína odmítla, poznamenal Bloomberg.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 20 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 28 mminutami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 40 mminutami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 50 mminutami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 1 hhodinou

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...