Litva udělala chybu, když dovolila Tchaj-wanu, aby ve Vilniusu otevřel zastupitelský úřad pod svým názvem, prohlásil litevský prezident Gitanas Nauséda. Listopadové otevření tchajwanského úřadu vyvolalo ostrou reakci Pekingu a pobaltská země nyní podle hlavy státu čelí důsledkům. Litevské firmy, jež obchodují s Čínou, si stěžují na obchodní omezení.
Otevření úřadu Tchaj-wanu pod jeho názvem byla chyba, řekl prezident Litvy. Tamní firmy čelí tlaku Číny
Litva i Tchaj-wan si podle prezidenta mohou svobodně otevírat zastupitelské úřady, které nemají diplomatický status. Problémem je podle něj jméno úřadu. „Domnívám se, že chybou nebylo otevření zastoupení Tchaj-wanu, ale název, který se mnou nebyl konzultován,“ řekl litevské rozhlasové stanici prezident Žiniu Radijas, který dohlíží na zahraniční politiku země a reprezentuje Litvu na summitech Evropské unie.
Úřad ve Vilniusu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě, zatímco zastupitelství v jiných zemích mají v názvu jméno metropole Tchaj-pej. Ostrov se tím vyhýbá odkazu na celé území. Peking totiž považuje demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, za odpadlickou provincii a snaží se ho mezinárodně izolovat. Ostrovní republika se považuje za nezávislou.
Jde o útok, tvrdí prezident
Peking několik dní po otevření úřadu oficiálně degradoval diplomatické vztahy s Litvou z úrovně velvyslanectví na kancelář chargé d'affaires. Zároveň vyjádřil silnou nespokojenost s počínáním pobaltské země, která otevření zastupitelství povolila bez ohledu na jeho námitky.
Vilnius tehdy potvrdil, že se hlásí k politice jedné Číny, ale současně si vymínil, že má právo rozšířit spolupráci s Tchaj-wanem. V prosinci Litva stáhla své diplomaty z Číny do vlasti poté, co čínské ministerstvo zahraničí požadovalo vrácení diplomatických průkazů zástupců Litvy, připomněla agentura Bloomberg.
„Nyní se musíme vypořádat s následky,“ řekl Nauséda podle litevské veřejnoprávní stanice LRT. „Proti Litvě začala být přijímána nekonvenční opatření a my musíme být velmi aktivní a dát EU jasně najevo, že se jedná o útok, jakýsi nátlak na jednu z unijních zemí,“ doplnil.
Litevské společnosti, které obchodují s Čínou nebo jsou součástí dodavatelských řetězců napojených na asijskou zemi, si v poslední době stěžují na obchodní omezení. Představitelé Litvy označují tato opatření za „nevyhlášené sankce“. Asijská země údajně zastavila odbavování litevského vývozu, což podle Bloombergu přimělo EU, aby si stěžovala u Světové obchodní organizace (WTO).
Litevský svaz průmyslníků oznámil, že žádá pomoc od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) při jednáních s Čínou kvůli ekonomickému nátlaku a zablokovaným dodávkám v přístavech. Přibližně 130 společností nemůže odbavit své zásilky přes čínské celní úřady, nebo náklad přesměrovat. Nadnárodní společnosti jsou tlačeny k tomu, aby ukončily spolupráci s Litvou, jinak riskují restrikce na čínských celnicích, tvrdí sdružení.
Peking blokování litevského exportu popírá. Jedna tchajwanská společnost už ve snaze podpořit pobaltskou zemi nakoupila 20 400 lahví litevského rumu, které Čína odmítla, poznamenal Bloomberg.