Rusko chce příští rok zahájit kontejnerovou dopravu přes Arktidu

Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu, uvedl na ekonomickém fóru ve Vladivostoku prezident Vladimir Putin. Země investuje do infrastruktury, aby tuto severní námořní cestu připravila. Ta povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

K pravidelné kontejnerové dopravě plánuje Moskva využít globálního oteplování, které zpřístupní i velmi chladné vody severních moří. Moskva chce z projektu udělat hlavní námořní trasu.

Putin také pozval zahraniční investory, včetně japonských, aby se podíleli na rozvoji oblasti kolem sporných Kurilských ostrovů. Právě Japonsko si na jejich jižní část činí nárok, zatímco Rusko je považuje za své území. Putin řekl, že jeho země podpoří byznys v této části daňovými úlevami, uvedla agentura Reuters.

Spor o Kurily obě země vedou od konce druhé světové války, kdy ostrovy obsadili ruští vojáci. Spor Moskvě a Tokiu dodnes brání v uzavření mírové smlouvy.

Putin také navrhl vytvořit na Dálném východě terminály k produkci vodíku a čpavku. I k těmto projektům přizval zahraniční investory. O ostrovu Sachalin řekl, že by měl v roce 2026 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tou se rozumí dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry.