Rusko-japonské vztahy: sedmdesát let sporů o čtyři ostrovy

Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai – kolem těchto čtyř ostrovů se točilo čtvrteční jednání mezi ruským prezidentem a japonským premiérem. Právě spor o jižní část Kuril už víc než sedmdesát let kazí vzájemné vztahy obou zemí, které kvůli němu dosud nepodepsaly mírovou dohodu po druhé světové válce.

Rusko oficiálně navázalo diplomatické vztahy s Japonskem v roce 1855 Šimodskou dohodou. Ta také poprvé řeší otázku Kuril, které rozdělila mezi obě země: jižní část přiřkla Japonsku, zatímco zbytek Rusku. Ostrov Sachalin spravovaly obě země. V roce 1875 však následovala Petrohradská dohoda, podle níž získalo Rusko kontrolu nad Sachalinem výměnou za předání celého pásu Kuril Japonsku.

Tento stav potvrdil výsledek rusko-japonské války z let 1904 až 1905, která skončila porážkou Ruska. Obě země za zprostředkování amerického prezidenta Theodora Roosevelta podepsaly v anglickém Portsmouthu mírovou dohodu, v níž Rusko přišlo o kontrolu nad jižní částí Sachalinu a zároveň se navždy zřeklo nároku na jižní Kurily. Japonsko ale tuto oblast nikdy nevnímalo jako součást Kuril, nýbrž jako území přidružené ostrovu Hokkaidó, a nazývá ho Severní teritoria.

Během ruské občanské války využívala koalice západních států a Japonska Kurily pro zásahy do konfliktu, včetně invazí na východní Sibiři. Z jihokurilského ostrova Iturup zase vyplulo v roce 1941 japonské loďstvo k útoku na Pearl Harbor.

Konec války a začátek sporu

Situaci ohledně ostrovů zásadně změnila druhá světová válka. Sovětský svaz a Japonsko se sice v dubnu 1941 dohodly na vzájemné neutralitě, pokud šlo o boje v Asii. Na konferenci v Jaltě v únoru 1945 však Stalin souhlasil, že se přidá ke Spojencům v jejich válce proti Japonsku, výměnou za kontrolu nad jižním Sachalinem a celými Kurilami. 

Pohled na jihokurilský ostrov Kunašir
Zdroj: Thomas Peter/Reuters

Spojené státy později tvrdily, že s předáním ostrovů Sovětům nesouhlasily. Sovětský svaz nicméně v srpnu 1945, týden před kapitulací Japonska, vyhlásil Japonsku válku a zabral Sachalin a celé Kurily. Japonské jednotky na jižní části Kuril se vzdaly bez boje. Japonci byli z ostrovů v následujících dvou letech vystěhováni na hlavní japonské ostrovy a Sovětský svaz Kurily formálně začlenil do svého území.

V Sanfranciské mírové dohodě z roku 1951, která oficiálně ukončila druhou světovou válku mezi Spojenci a Japonskem, se Japonsko vzdalo nároků na celé Kurily. Země nicméně nadále prosazuje pohled, že sporné ostrovy nejsou součástí Kuril, kterých se vzdala, ale geograficky oddělenými Severními teritorii.

Tento pohled později částečně podpořily také Spojené státy, když později označily dva ze čtyř sporných ostrovů (Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai) za část japonského ostrova Hokkaidó spíš než Kuril.

Pobřeží Ochotského moře v Južno-Kurilsku na ostrově Kunašir
Zdroj: Thomas Peter/Reuters

Kromě toho, už v Postupimské dohodě v červenci 1945 se Spojenci dohodli, že suverenita Japonska by měla být omezena na jeho hlavní ostrovy „a některé menší, které určíme“. Spojené státy později uvedly, že tato fráze by mohla odpovídat japonskému nárokování si jižní části Kuril / Severních teritorií.

Japonsko navíc poukazuje, že Sovětský svaz Sanfranciskou mírovou dohodu odmítl podepsat, a proto z ní podle něj nemůže mít prospěch.

Návrh na předání dvou ostrovů ztroskotal

Naděje na posun ve sporu svitla v roce 1956. Vzájemná deklarace obnovila diplomatické vztahy a předjímala, že až obě země podepíší mírovou dohodu, Sovětský svaz předá dva ze sporných ostrovů – Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai – Japonsku. Pokračující studená válka tento návrh zhatila. Z pohledu Japonska byl navíc nedostatečný, neboť oba ostrovy představují jen sedm procent celého sporného území.

Obě strany tak začaly o sporném území jednat znovu až po pádu železné opony. Sovětský prezident v roce 1991 znovu uznal existenci sporu a nutnost jeho řešení. O dva roky později podepsali ruský prezident Boris Jelcin a japonský premiér Morihiro Hosokawa deklaraci, v níž se vyslovili pro pokračování vyjednávání o mírové dohodě.

Po nástupu Vladimira Putina do čela Ruska obě země uznaly deklaraci z roku 1956 jako výchozí bod dalších jednání. Vzájemné vztahy ale ochladly poté, co tehdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv navštívil v roce 2010 jeden ze čtyř sporných ostrovů.

Rusko je připraveno splnit své závazky, ovšem jen v případě, že i druhá strana bude ochotná splnit své závazky. Ale jak víme, zatím jsme se ještě neshodli na tom, co tyto závazky obnášejí“.
Vladimir Putin

Putin po návratu do prezidentské funkce začal společně s premiérem Abem vzájemné vztahy znovu rozvíjet, zmrazila je ale ruská anexe Krymu, po které se Japonsko přidalo k protiruským sankcím (byť sáhlo ve srovnání se Západem k měkčím omezením).

Spor ovlivňuje obchod

Nevyřešený spor má dopad i na vzájemnou ekonomickou výměnu. Ta už teď sice zahrnuje velké japonské investice do energetických projektů na Sachalinu, ale nebýt sporu, byla by spolupráce mnohem výraznější. Obě ekonomiky se totiž doplňují – Rusko je schopné dodávat Japonsku suroviny a Japonsko Rusku zase vyspělé technologie.

Obě země spojuje také řada bezpečnostních témat, například stoupající vliv Číny. Na druhou stranu právě Čína a také Jižní Korea ve sporu podporují Rusko, protože mají s Japonskem také územní spory.

Je otázkou, do jaké míry je právě větší rozvoj – především ekonomických – vztahů pro obě strany důležitý ve srovnání s rizikem, že by případný kompromis znamenal ztrátu politického kapitálu v očích domácího publika.

Rusko dalo nedávno najevo svou neústupnost i rozmístěním nových zbraní na ostrovech. Koncem listopadu Moskva na jižních Kurilách umístila pobřežní protiraketové systémy schopné zasáhnout námořní cíle ve vzdálenosti až 300 kilometrů. V Tokiu tento krok vyvolal rozčarování a zklamání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 4 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 4 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 6 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...