Spojené státy zavedou další vízový program pro afghánské uprchlíky

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zřídí nový program, který umožní některým Afgháncům získat ve Spojených státech uprchlický status. S odvoláním na pondělní prohlášení amerického ministerstva zahraničí o tom informuje agentura Reuters. Program se má týkat především těch Afghánců, kteří ve vlasti pracovali na projektech financovaných USA či pro americká média a nevládní organizace a hrozí jim nebezpečí ze strany islamistického hnutí Taliban.

Ilustrační foto - Kábul
Zdroj: ČTK/AP Autor: Musadeq Sadeq

„Americkým cílem je i nadále pokojný, bezpečný Afghánistán. Nicméně ve světle zvýšené míry násilí Talibanu pracuje americká vláda na tom, aby některým Afgháncům poskytla možnost přesídlit do Spojených států – včetně těch, kteří pro USA pracovali,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Spojené státy mají v plánu oficiálně završit stahování amerických vojáků z Afghánistánu koncem tohoto měsíce. Boje v zemi ale pokračují a bojovníci Talibanu se tam snaží dobýt klíčová správní střediska několika provincií. Biden mezitím čelí tlaku amerických zákonodárců a ochránců práv, aby pomohl Afgháncům, kteří v uplynulých dvaceti letech ve své vlasti spolupracovali s Američany a kterým nyní hrozí talibanská msta.

Afghánci, na něž se nový program zaměřuje, nesplňují podmínky programu speciálních imigračních víz, který se vztahuje na tlumočníky a další, kteří pracovali pro americkou vládu, a na jejich rodiny. Do Spojených států už minulý týden dorazil evakuační let s více než dvě stě žadateli o tento typ víza. Na palubě letadla byly i desítky dětí. Jde přitom jen o začátek operace, která počítá s evakuací až padesáti tisíc nebo více Afghánců.

Aktuálně oznámený program pro afghánské uprchlíky se podle představitele Bidenovy administrativy liší od stejnojmenného programu pro Iráčany, který byl pozastaven na neurčito kvůli vyšetřování podvodů. Na rozdíl od předchozího iráckého programu totiž nebudou Afgánci moci o vízum žádat přímo, ale budou potřebovat doporučení amerických agentur, vysoce postavených činitelů, nevládních skupin či médií, řekl nejmenovaný činitel.