Při protivládních protestech na Kubě zemřel demonstrant

Při protivládních protestech na Kubě zemřel v pondělí jeden demonstrant. Podle agentury AFP to oznámilo kubánské ministerstvo vnitra. Protesty, které vypukly v neděli v řadě kubánských měst proti autoritářské vládě, jsou podle zahraničních agentur největší za třicet let. 

Policie zasáhla proti demonstrantům na Kubě
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ramon Espinosa

Kubánci vyšli v neděli do ulic hlavně kvůli špatné hospodářské situaci, jež panuje na ostrově. Ostrovní stát navíc v posledních týdnech zaznamenává silný růst nových případů koronaviru. 

Při protestech kubánská policie zatkla podle deníku El País nejméně sto lidí. Mezinárodní organizace Human Rights Watch se domnívá, že kvůli demonstracím skončilo v kubánských vězeních více než 150 lidí. K propuštění všech zatčených Havanu vyzvaly Spojené státy a Evropská unie.

Několik lidí včetně španělského reportéra agentury AP utrpělo během demonstrací zranění a úřady potvrdily i smrt; kubánské ministerstvo vnitra uvedlo, že „lituje úmrtí osoby“, k němuž došlo na okraji Havany. Mrtvým je muž ve věku 36 let, podle vlády zemřel, když se účastnil „nepokojů“.

AFP během středy informovala, že na Kubě už je znovu přístupný internet, lidé se ale pořád nemohou připojit k sociálním sítím či mobilním aplikacím, přes které lze posílat vzkazy. Právě rozšíření mobilního internetu média považují za jeden z faktorů, díky nimž vznikly nedělní protesty. Podle AFP byl ve středu v Havaně klid, v ulicích je ale výrazně více policejních hlídek, hlavně v blízkosti parlamentu.

Nebezpečí na moři stále hrozí

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas obyvatele Kuby a Haiti vyzval, aby se nevydávali na nebezpečnou cestu přes moře do USA. Na tiskové konferenci upřesnil, že poté, co byl minulý týden zavražděn haitský prezident Jovenel Moïse a na Kubě propukly demonstrace, americká pobřežní stráž nasadila letectvo k monitorování situace v regionu.

„Nepozorujeme nárůst počtu lidí, kteří se vydávají přes moře, ale někteří (migranti) jako i jindy na sebe toto riziko berou,“ uvedl Mayorkas. „Tito lidé nesmí na americké území vstoupit a jsou posílání zpět na Kubu a Haiti,“ podtrhl ministr.

Mayorkas rovněž zdůraznil, že vody mezi Floridou a karibskými ostrovy jsou nebezpečné. Připomněl, že při pokusu o jejich překonání zemřelo v posledních týdnech dvacet osob.

Třiapadesátiletý Moïse, který byl prezidentem od února 2017 a za svého vládnutí čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i obviněním z autoritářského způsobu vládnutí, byl zavražděn ve své rezidenci na okraji haitské metropole 7. července. Jeho manželka byla vážně zraněna a převezena do nemocnice v Miami na Floridě, v ohrožení života už ale není. Policie z vraždy podezírá asi dvacítku Kolumbijců, z nichž některé zadržela.